Trumpi etapai – didelės galimybės: patogūs „batai“ pirmam žingsniui į programuotojo specialybę

- 2021.06.11

Visi dideli dalykai – tai  mažų dalykų rinkinys. Kartais kiekvienas žingsnis yra labai svarbus ir reikšmingas, ypač jei tai yra susiję su jūsų gyvenimu. Kalbant metaforiškai, tam kad užtikrintai eitumėte savo gyvenimo keliu ir tikslingai siektumėte užsibrėžtų tikslų, labai svarbu, dėvėti tinkamus ir patogius batus. Nuėjus ilgą kelią, žinoma, yra tikimybė, kad tie batai susidėvės, tuomet juos būtinai turėsite pataisyti arba įsigyti kitus. Remiantis šia metafora atsakykite sau į klausimą: kiek svarbus jums yra jūsų darbas ir profesija bei kokią gyvenimo dalį tai sudaro?

Kiekvienas žingsnis reikalauja tam tikro atspirties taško

Ar mokotės mokykloje, ar studijuojate, o gal jau ilgą laiką dirbate ar ieškote darbo, visai nesvarbu, nes jau nuo mokyklos, o gal net darželio laikų mes suprantame, kad mokslas ir darbas koreliuoja tarpusavyje ir kad tai sudaro didžiąją dalį žmogaus gyvenimo. Kažkam netgi pačią pagrindinę.

Tikriausiai kiekvienas esame girdėję pasakymą, kad žmogus pramiega trečdalį savo gyvenimo. O kokią dalį gyvenimo jis skiria mokslams ir darbui? – tikriausiai dar didesnę nei tas skambus „trečdalis“. Turbūt retas žmogus skundžiasi laiku skirtu poilsiui, nebent jo būna per mažai, arba jis nekokybiškas. O kiek žmonių skundžiasi savo veika ir darbu? Kiek žmonių blaškosi negalėdami realizuoti savęs norimoje veikloje? Atsakymas labai trumpas – daugybė.

Nesvarbu ar šiuo metu dirbate, ar dar tik ieškote savo profesinio kelio, jei jaučiate, kad turite polinkį į technologijas – Baltijos technologijų instituto kursai gali tapti puikiu atspirties tašku, o gal ir visu „tramplynu“ į sėkmę profesinėje IT srityje. Apie šį tramplyną savo palinkėjime būsimiems programuotojams užsimena ir BIT absolventas Justinas Karaliūnas, po kursų sėkmingai įsidarbinęs milžiniškoje tarptautinėje kompanijoje KAYAK.

„Palinkėčiau niekada nemesti galimybės žengti į IT pasaulį ir institutas yra puikus tramplynas. Žinoma, nuo jo reikės atsispirti patiems. Tačiau, jei imsite tai, ką duoda BIT, ir patys sparčiai mokysitės, vieną dieną galime tapti kolegomis.“, – nuoširdžiai dalinasi patarimais J. Karaliūnas.

Justinas Karaliūnas

Taigi kiekviena pradžia yra ypatinga, o norint kažko pasiekti reikia kiekvieną žingsnį stengtis atlikti kuo tiksliau ir nestokojant vidinės motyvacijos.

Kursai trumpi, o perspektyva ilgalaikė

Programavimo kursų pasirinkimas yra iš ties didelis, nuo skaitmeninės rinkodaros ar grafinio dizaino iki duomenų analitikos ar web programavimo. Kursai pritaikyti tiek pradedantiesiems, tiek siekiantiems aukštesnės kvalifikacijos žmonėms. Tačiau dauguma mokymo įstaigų pagrindus formuoja remiantis teorinėmis žiniomis, tuo tarpu darbo rinka labiau reikalauja darbuotojų gebančių pritaikyti teorines žinias praktikoje ir ne paviršutiniškai, o taip, kad darbo rezultatai suteiktų realios ir apčiuopiamos naudos verslui. Būtent tai ir yra Baltijos technologijų instituto siūlomų kursų išskirtinumas, kurį akcentuoja ir buvusi „Full-Stack“ kurso studentė, šiuo metu sėkmingai įsiliejusi į įmonės “Omega” programuotojų komandą, Giedrė Rudė.

„Patiko BIT požiūris, kad reikia mokytis ne sausą teoriją, bet viską pasisavinti atliekant praktines užduotis ir kuo daugiau dirbant“, – teigia G. Rudė.

Apie įgytus programavimo pagrindus dalinasi ir kitas BIT absolventas Martynas Kybartas. Šiandien jis – „Devbridge“ Front-End programuotojas, besimėgaujantis nuostabiu jausmu, aplankančiu išsprendus sudėtingus programavimo galvosūkius.

„Mokymai suteikė puikius web programavimo pagrindus, buvo nuoseklūs, susipažinau su pagrindinėmis šiuo metu naudojamomis programavimo technologijomis.“, – patirtimi dalinasi M.Kybartas.

Martynas Kybartas

Žinoma, asmeninės žmogaus savybės siekiant užsibrėžtų karjeros tikslų yra ne ką mažiau svarbus aspektas nei žinios ar įgūdžiai. Apie šias savybes plačiau kalba „Lietuvos draudimo“, kur komandoje sėkmingai dirba BIT absolventai, Baltijos šalių IT skyriaus vadovė Dalia Švirmickienė.

„Pirmoje vietoje – žmogaus gebėjimai, noras tobulėti, mokytis, augti, užsispyrimas ir teisingas požiūris į viską. Mes žiūrime į visumą: ką žmogus gali ir galės padaryti – jo potencialą. Todėl, manau, IT specialistas turėtų būti labai smalsus: nuolat domėtis, kas vyksta ir ne tik darbe.“, – požiūrį į esamus ir būsimas kolegas perteikia Baltijos šalių IT skyriaus vadovė D. Švirmickienė.

Dalia Švirmickienė

Baltijos technologijų institute organizuojami intensyvūs profesiniai programavimo kursai gali trukti nuo 7 iki 26 savaičių (priklauso nuo pasirinkto kurso). Kursai yra reguliarūs ir vyksta keliais skirtingais formatais: gyvai, bei nuotoliniu būdu (realiu laiku). Kaip ir įprasti užsiėmimai klasėje, nuotoliniai kursai su dėstytojais, priklausomai nuo kursų grafiko, yra organizuojami ir dienos metu, ir vakarais. O dėstytojai studentams susidūrusiems su sunkumais mielai padeda ne tik paskaitų metu. Glaudų ryšį su dėstytojais ir komanda patvirtina ir jau minėta BIT absolventė G. Rudė.

„Besimokydama Baltijos technologijų institute „Full-stack“ kurse buvau labai patenkinta, tiek dėstytojais, tiek studentais – mes visi patapome kaip šeima.“ – pasakoja G.Rudė.

Įsiliejus į darbo rinką ir sėkmingai prisijungus prie IT įmonės programuotojų komandos, intensyvūs trumpieji kursai gali pasirodyti tarsi adata šieno kupetoje, lyginant su tuo ką veiksite ir darysite ateityje, tačiau vis tik starto ir žinių bazinio paketo reikia ieškoti būtent tokiose programose. Baigus programavimo kursus dažnai išsiryškina ir studentų suvokimas: „ko aš noriu ir kokia linkme turiu keliauti?“

Darbas IT srityje – tai nuolatinis tobulėjimas ir žinių gilinimas

IT pasaulis yra išties labai dinamiškas, todėl nuolatiniai pokyčiai apima ne tik darbo pobūdį, bet ir darbo principus, technologijas bei siekiamus tikslus. Tinkamos bazinės žinios yra visa ko pradžia, o toliau… Toliau viskas priklauso nuo jūsų asmeninių siekių, įmonės, kurioje įsidarbinate, tikslų ir gebėjimo persiorientuoti pagal poreikį. Pavyzdžiui, “Full Stack” kursus baigęs BIT studentas, Gintautas Kazlauskas, dėl tinkamų bazinių programavimo pagrindų sėkmingai pakeitė darbo profilį ir įsiliejo į įmonės „Interactio“ komandą.

„Nors įsidarbinęs „Interactio“ dirbu visai kita linkme nei mokiausi BIT kursuose, tačiau esu be galo patenkintas savo darbu kompanijoje ir esu labai dėkingas BIT dėstytojui, kuris man ir padėjo čia įsidarbinti. Iš principo, būtent dėstytojas ir buvo tai, kas lėmė sėkmę dirbti tokioje kompanijoje, kur dirbti yra be galo įdomu. Įmonė labai sparčiai auga, gauna dideles investicijas, tad gali pasiūlyti ir siūlo gerą darbo užmokestį. Taip pat labai akcentuočiau puikią įmonės kultūrą ir tai, kad čia yra daug vietos kur augti, kur tobulėti, darbo yra daug ir labai įvairaus. Man labai labai patinka mano darbas!”- džiaugiasi BIT absolventas G.Kazlauskas.

Taip pat BIT absolventai dirba ir su inovatyviais „Creative Partner“ projektais. Jų išskirtinumą pastebi įmonės vadovas Darius Šoparas.

„Priimame tikrai daug praktikantų, atėjusių iš įvairių mokymo įstaigų. Taip pat – ir iš BIT. Pirmas dalykas, kuris išskiria BIT studentus iš kitų – jų motyvacija. Tai įstaiga, kurioje besimokantys priima savanorišką sprendimą gilintis į IT sritį. Pastebiu, kad žmonės, pas mus ateinantys iš BIT, yra žingeidūs, norintys mokytis ir kuo daugiau išmokti, greitai įsilieja į kolektyvą. Kitas dalykas – jie taip pat su savimi atsineša tam tikrą žinių bagažą. Žinoma, to ne visada pakanka, kad jie savarankiškai galėtų dirbti prie tam tikrų sudėtingų projektų, tačiau bazinės žinios yra geros, o visa kita ateina su realia praktika.“, – teigia įmonės „Creative Partners“ vadovas D. Šoparas.

Darius Šaporas

Taigi karjeros pamatai susiformuoja būtent mokinantis programavimo pagrindų. Kuo tie pamatai yra stipresni – tuo didesnį „karjeros dangoraižį“ galima ant jų statyti. Apie BIT kursuose suformuotą sugebėjimą savarankiškai ieškoti reikiamos informacijos dalinasi ir BIT absolventė G.Rudė.

„Kadangi su programavimu neturėjau nieko bendra, bet mačiau, kad yra didelis technologijų poreikis, todėl labai džiaugiuosi pasirinkusi Baltijos technologijų institute pilną „Full-Stack“ paketą, kur palietėme ir Front-end ir Back-end dalis, o tai labai jaučiasi ir dirbant įmonėje. Nors daugiau dirbu Back-end dalyje, bet supratimas apie Front-end dalį duoda daug didesnį matymą bei palengvina tam tikrus sprendimus. Šį visa ko supratimą ir gebėjimą savarankiškai ieškoti reikiamos informacijos būtent ir įgijau BIT kursuose.“ – pasakoja G. Rudė, šiuo metu dirbanti programinių sistemų inžiniere įmonėje „Omega“.

Giedrė Rudė

Akivaizdu, jog įsidarbinimas labai priklauso nuo kandidato motyvacijos lygio ir užsispyrimo. Jei viską darai tinkamai ir skiri tam pakankamai laiko bei nestokoji ryžto – įsidarbinti tikrai pavyks!

„Visi studentai, kurie atėjo iš BIT pas mus į praktiką, liko dirbti įmonėje. Nebuvo atjevų, kad priimtume į praktiką ir pastebėtume, kad jų žinios ar kitos savybės mūsų netenkina. Todėl turiu pripažinti, kad įsidarbinančių sėkmės procentas tikrai labai geras.“, – teigia įmonės „Creative Partners“ vadovas D. Šoparas.

Pažengusiems ar siekiantiems persikvalifikavimo – du papildomi keliai

Dirbantiems ir norintiems persikvalifikuoti į IT sritį, Baltijos technologijų institutas siūlo rinktis vakarines, 100% ES finansuojamas perkvalifikavimo studijas, skirtas visiems dirbantiems pagal darbo sutartį. Formuojamos .NET, FRONT-END, PHP, JAVA perkvalifikavimo studijų programos, į kurias kviečiami mokytis tik sėkmingai išsprendę BIT stojamąjį testą, kurio dėka institutas turi galimybę identifikuoti kokia bus stojančiojo sėkmė studijų metu ir įsidarbinimo galimybės po jų.

Tuo tarpu jau „ragavusiems“ programavimo mokslų sukurti specialūs specializacijos kursai, tokie kaip UX/UI dizaino ar JavaScript. Šie kursai padės gilinti turimas žinias, o turimus įgūdžius perkels į daug aukštesnį lygį su platesniu diapazonu, kas neabejotinai padės sukurti geresnes darbo paieškos galimybes ar pakelti kompetenciją.

Taigi galimybių ir būdų atnaujinti ar pakeisti „batus, kuriais keliaujate per gyvenimą“ yra labai daug ir įvairių, tereikia išsirinkti jums tinkamiausią, patraukliausią ir patogiausią variantą – juk tai jūsų kelionė. O pradėti šią kelionę reikia nuo bandomojo testo, kuris yra sudarytas remiantis IT mokslų daktaro Žilvino Vairos vertinimo sistema. Testo dėka galėsite nustatyti savo polinkį į technologijas ir suprasti kokie programavimo kursai jums yra tinkamiausi. ATLIK TESTĄ

Kiti straipsniai