IT sritis COVID-19 akivaizdoje: programuotojai tampa pasaulio gelbėtojais
Pasaulinė pandemija pakoregavo daugelio pasaulio žmonių planus ir dienotvarkę. Vieniems tai atvėrė neregėtas galimybes, o kitiems deja netgi sugriovė gyvenimus. Tačiau finansiškai tai išties palietė ne mažą dalį šalies gyventojų, ypač tų, kurie pandemijos akivaizdoje neteko darbų dėl etatų mažinimo ir įvairiausių karantino ribojimų. Šios susiklosčiusios aplinkybės privertė ieškoti naujų profesinių galimybių, tad IT sritis įgavo dar patrauklesnį pavidalą.
Bandančiųjų sėkmę programavimo srityje skaičius augo, tačiau rezultatai krito
Karantino laikotarpiu socialinės medijos mirgėjo žinutėmis “kaip tinkamai išnaudoti laiką karantino metu?”, daugelis skatino užsiimti mėgstama veikla ar išmokti kažko naujo ir naudingo. Galbūt įkvėpti socialinių medijų siunčiamų signalų, o galbūt absoliučiai sąmoningai veikiami tam tikrų asmeninių ambicijų – žmonės ėmė dairytis perspektyvių kursų savęs tobulinimui ar naujų žinių bei įgūdžių formavimui. Čia programavimo kursai taip pat neliko aplenkti. Susidomėjimas kursais smarkiai išaugo, tačiau statistika nėra tokia džiuginanti, kaip norėtųsi, kadangi norint tapti perspektyviu IT specialistu ne visada užtenka tik domėjimosi fakto.
Kiekviena profesinė programuotojų rengimo mokykla turi savas nuostatas ir savas taisykles bei strategiją kaip atrinkti tinkamus kandidatus. Norint mokytis programavimo Baltijos Technologijų Institute pirmas žingsnis – tinkamumo testas. Šis testas skirtas pamatuoti kandidato tinkamumą ne tik intensyvių studijų programoms, bet ir pačiai programuotojo specialybei. Baltijos Technologijų Institute stojimas į kursus vyksta dviem etapais: studentai atlikę bandomąjį testą ir surinkę pakankamą balų skaičių yra kviečiami išbandyti jėgas sprendžiant kiek sudėtingesnes užduotis – stojamąjį testą. Junktis į programavimo kursus gali tik tam tikrą balų skaičių surinkę studentai.
Nors tų pačių socialinių medijų žinutės skelbia, kad programuoti gali kiekvienas, tačiau intensyvios programavimo studijos yra skirtos tik gebantiems palaikyti tam tikrą mokymosi tempą studentams. Tam ir sukurtas šis minėtas testas, kurio rezultatus (2019 – 2021 metų) atvaizduoja pateikta diagrama.
Baltijos Technologijų Instituto duomenimis, asmenų spendusių stojamąjį testą skaičius ženkliai išaugo, tačiau testo balas krito, vadinasi, iš principo susidomėjimas didelis, bet galimybės ne visų vienodos. Šie duomenys leidžia daryti prielaidą, kad pandemijos akivaizdoje žmonės „griebiasi šiaudo“ ieškodami savo naujos karjeros krypties. Tai nėra blogai, atvirkščiai – atlikus stojamąjį testą gali adekvačiau įvertinti savo polinkį vienai ar kitai sričiai.
IT sritis: prieš, per ir po
Pandeminę situaciją kiekviena Lietuvos ir pasaulio įmonė gali įsivaizduoti kaip testą, kuris patikrina kaip įmonė geba veikti esant ekstremalioms sąlygoms. Žinoma, ekstremalios situacijos reikalauja tam tikro pasiruošimo, o tinkamas pasiruošimas savo ruožtu reikalauja laiko, žmogiškųjų bei finansinių resursų.
IT sritis dar ir prieš pandemiją buvo skelbiama kaip viena iš perspektyviausių bei generuojančių aukštas pajamas. Tiek didžiosios IT įmonės, tiek startuoliai dažnai pabrėždavo IT specialistų trūkumo spragas įmonėse. Dėl šios priežasties programuotojo specialybę galima buvo vadinti svajonių profesija. Tad nenuostabu, kad ši svajonių profesija pandemijos laikotarpiu įgavo dar didesnį susidomėjimą. Juk pandemijos laikotarpiu viskas maksimaliai ėmė keltis būtent į internetinę-virtualią erdvę, kuri yra neatsiejama nuo IT srities ir nuo programuotojo specialybės. O daugybė sričių ir didžioji dauguma verslo įmonių patvirtins, kad pandemija parodė jog reikia ir būtina investuoti į IT technologijas ir rūpintis jų sauga, nes sugriuvus IT infrastruktūrai – gyvenimas sustoja.
Apžvelgiant pokyčius reiktų paminėti ir geruosius aspektus IT srityje: eiliniai vartotojai tikrai kilstelėjo savo IT kvalifikaciją laipteliu aukščiau, įmonės atnaujino IT infrastruktūrą ir informacines sistemas, buvo automatizuota daugiau veiklos procesų bei pasirūpinta geresne IT sauga. Ko pasekoje IT specialistų poreikis dar labiau išaugo, kaip ir išaugo susidomėjimas šia sritimi: dėl didesnių galimybių rinkoje ir dėl poreikio keisti profesinę kryptį.
IT technologijos – ginklas kovoje su nematomu priešu
COVID-19 virusas šių dienų kontekste jau suvokiamas kaip nematomas priešas, kuris visame pasaulyje viską „apvertė aukštyn kojomis“: sutrikdė verslą, švietimo sektorių, ekonomiką, sveikatos apsaugos sistemą. Pandemija privertė ieškoti galimybių ir sprendimų kaip adaptuotis prie esamos situacijos ir aplinkybių. Tapo akivaizdu, kad čia gali padėti tik IT technologijos ir kūrybiškas jų taikymas.
Kūrybiški IT sprendimai leido įmonėms išlikti rinkoje, padėjo funkcionuoti vykdomosioms ir savivaldos institucijoms, taip pat neleido sugriūti švietimo sistemai. Tai suvokiant, natūraliai išaugo IT srities specialistų poreikis, o programuotojo specialybė įgijo dar daugiau herojiško žavesio. Jei IT sritis sukėlė susižavėjimą ir jums – išmėginkite save spręsdami IT tinkamumo testą!