3 Priežastys Pasimatuoti Specialybę Prieš Pradedant Studijas Užsienyje

Justina Mikeliūnaitė - 2018.06.11

Populiariausio Lietuvoje elektroninio dienyno „TAMO“ atlikta apklausa atskleidė, kad baigę mokyklą iš Lietuvos išvykti norėtų net 82 proc. 9-12 klasių moksleivių. Iš jų 18,7 proc. neatmeta galimybės studijuoti užsienyje, o 12,2 proc. aiškiai įvardijo, kad juos vilioja svetur galiojanti švietimo sistema. Studijų užsienyje ieškantys moksleiviai dažniausiai domisi vadyba, rinkodara, ekonomika bei informacinėmis technologijomis. 

Dažniausiai studijomis Vakaruose – Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje, Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse – rimtai susidomėję moksleiviai savo tikslo siekia nuosekliai – dar likus nemažai laiko iki baigiamųjų egzaminų jie jau būna išlaikę kalbos įskaitas ir padavę paraiškas į pasirinktus universitetus ar koledžus.

Dažniausiai jaunuoliai užsienyje tikisi aukštesnės studijų kokybės, skeptiškai vertina Lietuvos universitetų lygį bei žavisi didesniu studijų programų pasirinkimu, multidiscipliniškumu bei lankstesnėmis galimybėmis studijas derinti su darbu, pasirinkti tik sau aktualiausius mokomuosius dalykus, studijuoti kelias sritis vienu metu ir pan.

Tačiau renkantis studijas svetur svarbu pagalvoti ne tik apie tai, kokius karjeros kelius atvers solidus diplomas, bet ir apsvarstyti laukiančius iššūkius ir ar būsite pajėgus juos įveikti. Norint studijuoti geriausiuose pasaulio universitetuose laukia ne tik didžiulė konkurencija, įtampa ir intensyvus nuolatinis krūvis – atsirenkami tik patys geriausi, o konkursai vyksta pasauliniu mastu.

Kartais į vieną vietą pretenduoja šimtai kandidatų, itin daug dėmesio skiriama ne tik balams, bet ir motyvacijai. Tačiau net ir patekus į išsvajotą mokymo įstaigą gali tekti gerokai pasukti galvą, kaip susimokėti už studijas, nes jų kaina gerame universitete gali svyruoti nuo kelių iki keliasdešimt tūkstančių eurų per metus.

Kokybę nulemia ne šalis, kurioje studijuojama

O jei rezultatai „neblizga“ ir į gerą universitetą įstoti galimybės menkos, rinktis atsitiktinės mokymo įstaigos svetur, vien todėl, kad nutarėte studijuoti užsienyje, neverta. Visose šalyse yra labai įvairaus lygio universitetų ir kolegijų, tad tikėtis aukštos kokybės visur būtų naivu.
Studijas užsienyje pasirinko jau labai nemažai lietuvaičių. Viešai dažniausiai matome sėkmės istorijas ir puikias karjeras, tačiau, už jų slepiasi ilgi metai juodo darbo ir asmeninių sunkumų.

Vos išvykus nė vieno neaplenkia prisitaikymo periodas. Pradžioje patiriamas kalbos barjeras, kultūrinis šokas, reikia laiko pažinti ir priprasti prie kitokių papročių, atsargesnio požiūrio į imigrantus, nepriklausomai nuo to, ar atvykote dirbti, ar mokytis. Be to, paliekami artimieji, draugai, pažįstamos vietovės. Dauguma išvykusiųjų bent laikinai jaučiasi vieniši, ilgisi namų.

Naujoje vietoje reikia ne tik priprasti prie kitokio gyvenimo būdo, susirasti draugų, bet ir ieškoti pragyvenimo šaltinio. Tvarkyti dokumentus, ieškoti gyvenamosios vietos, darbo, naujų pažinčių, perprasti vietos mentalitetą bei biurokratines subtilybes ir dar daugybę veiklų teks derinti su studijomis, tad krūvis laukia tikrai nemenkas.

Praktinė patirtis padės pasirinkti kryptį

Vis tik, jei nesate tvirtai apsisprendę ką ir kur norite studijuoti, tikrai nebūtina skubiai pasirinkti tarp aukštojo mokslo Lietuvoje arba užsienyje. Galima išbandyti trumpus kursus ar studijas Lietuvoje, kur gausite žinių pagrindus, pirminę patirtį, o tada jau nuspręsti, kuria tiksliai linkme norėtumėte pasukti savo karjerą ir pasirinkti siauresnės specializacijos aukštojo mokslo studijas užsienyje.

Itin sparčiai tobulėjant technologijoms, jų pažanga ir skaitmenizacijos sprendimai paliečia vis daugiau veiklos sričių. Lankstaus, praktinėmis žiniomis ir naujausiais rinkos poreikiais paremtų mokymų poreikį Lietuvoje puikiai atliepia privačios mokymo įstaigos. Baltic Talents akademija siūlo įvairius programavimo, dizaino bei skaitmeninės rinkodaros kursus ir studijas, kurių trukmė – nuo 2 iki 6 mėnesių.

Pasirinkti IT srities mokslus dar nereiškia, kad jūsų lauks tik programuotojo ar dizainerio darbas. Yra labai daug įvairių su IT sritimi susijusių pareigybių, kuriems bendro pobūdžio supratimas apie programavimą, dizainą ar skaitmenines technologijas yra būtinas arba bent jau stipriai palengvina darbą. Šiais laikais, siekiant tapti konkurencingu ir paklausiu specialistu darbo rinkoje, kompiuterinio raštingumo, MS Office programų paketo išmanymo nebeužtenka – reikalingas supratimas apie kompiuterines ir mobiliąsias programas, sistemas, duomenų bazes ir kitas sparčiai besivystančiais itin dinamiškas sritis.

Žinios svarbiau už diplomą

Vienoje greičiausiai augančių darbo rinkos sričių – IT sektoriuje – vis dar labiau vertinamas ne konkretus diplomas, o turimos žinios, įgyta patirtis, noras toliau tobulėti bei neatsilikti nuo naujovių. Pirminių praktinių įgūdžių turėjimas ne tik padės lengviau išsirinkti, su kuo sieti savo ateitį, bet ir suteiks galimybę lygiagrečiai su studijomis užsiimti freelance (laisvai samdomais) darbais pragyvenimui užsitikrinti.

Neskubėkite stačia galva nerti į nežinomybę. „Pasimatavus“ specialybę ir įgijus konkrečių žinių vienoje paklausiausių IT sričių bus ne tik lengviau pasirinkti tolesnę studijų bei karjeros kryptį, bet ir įgyti pranašumą darbo rinkoje.

Kiti straipsniai