10 svarbiausių gero programuotojo asmeninių savybių

Simona Lubytė - 2017.07.10

Technologijų industrija kasdien vis didėja, tad gerų programavimo specialistų poreikis darosi vis didesnis. Vis daugiau ir daugiau įmonių kasdien ieško gero ir tinkamo programuotojo, kuris galėtų prisijungti į jų komandą ir padėti vystyti produktą. Ir nors kiekviena įmonė turi savo reikalavimų sąrašą, į kurį atsižvelgia renkantis specialistą, tam tikros savybės reikalingos kiekvienam, kuris nori šioje srityje pasiekti aukštumų ir dirbti kartu su geriausiomis kompanijomis pasaulyje.

1. Aistra

Turbūt pats svarbiausias dalykas, kuris nulems sėkmę bet kurioje pasirinktoje srityje, yra aistra, kurią jaučiate. Šiuo atveju, aistra neleis pasiduoti iškilus sunkumams ir ves pirmyn link pasirinkto tikslo. Programavimas nėra lengvas darbas ir norint pasiekti tikrų aukštumų, jis reikalauja daug atsidavimo bei pastangų. Jausdami aistrą šiai sričiai, Jūs ne tik lengviau susitvarkysite su užduotimis, bet ir išsiskirsite iš kitų.

2. Užsispyrimas

Dažnai daugelis užsispyrimą mato kaip neigiamą dalyką, tačiau darbe užsispyrimas ir nepasidavimas yra vienas iš svarbiausių asmeninių savybių. Daugelis programavimo užduočių reikalauja nemenko susikaupimo ir nemažai laiko, tad gebėjimas susikaupti ir bent jau stengtis atlikti sudėtingą užduotį, daugelyje įmonių yra didelis privalumas. Įmonės daug palankiau žiūri į tuos, kurie vis tiek stengiasi atlikti užduotį, net ir daugybei kartų nepasisekus, nei į tuos, kurie po pirmo bandymo nuleidžia rankas. Tai parodo, kad Jūs esate pasiruošę sunkiai dirbti, tobulėti ir mokytis.

3. Gebėjimas dirbti komandoje

Programuotojai dažniausiai turi dirbti komandose, tad gebėjimas dirbti su kitais yra didžiulis privalumas. Nesvarbu ar dirbti reikėtų kartu vienoje patalpoje, ar su žmonėmis išsibarščiusiais po visą pasaulį, darbas komandoje yra neišvengiamas. Programuotojui tai reiškia ne tik tai, jog reikia mandagiai bendrauti ar laikytis elementarių darbo etiketo taisyklių, bet ir laikytis tinkamos tvarkos, pildyti reikalingą dokumentaciją ir laikytis kitų tvarkingo programavimo taisyklių, siekiant palengvinti darbą visiems komandos nariams

4. Nuolatinis domėjimasis

Technologijos vystomos nepaprastai greitai ir beveik kasdien atsiranda naujų programų, įrankių, framework’ų, modulių ir kitų dalykų, tad svarbu nuolatos domėtis šia industrija ir žinoti apie naujausias technologijas. Tai ypač svarbu dirbant su tarptautinėmis, didelėmis kompanijomis, kurios nenori atsilikti nuo savo konkurentų. Net jei ir didžiosios dalies naujų išleidžiamų technologijų nenaudosite, svarbu parodyti, jog šia sritimi domitės ir žinote, kas šiuo metu vyksta technologijų industrijoje.
Nuolatinis domėjimasis reiškia ne tik technologinių naujienų sekimą, bet ir savo žinių gilinimą. Norint dirbti su geriausiais ir būti tarp geriausių, reikia nenustoti gilinti savo žinių įvairiose srityse. Dažnai programuotojai net ir po darbo praleidžia valandų valandas praktikuodamiesi, mokydamiesi naujų programavimų kalbų ar bandydami įvaldyti naujus įrankius. Čia ir pasirodo ta pagrindinė savybė – aistra. Tik tikrai aistringas programuotojas negailės net savo išeiginės norėdamas tobulėti ir toliau mokytis.

5. Efektyvus laiko valdymas

Dažnas įsivaizduoja programuotojo gyvenimą gan laisvu grafiku – dirba kada nori, programuoja naktimis, nėra jokių laiko suvaržymų. Tačiau realybė yra tokia, jog visi turime darbus atlikti nustatytam laikui ir programuotojai nėra išimtis. Net jei ir dirbate laisvai samdomu programuotoju, gaunami projektai turi nustatymus terminus, kurių svarbu laikytis. Kuo didesnis ir brangesnis projektas, tuo griežtesni terminai, tad svarbu išmokti tinkamai planuoti savo laiką. Dažnai pradedantieji programuotojai pamiršta vieną esminių dalykų – testavimą – ir tik atlikę projektą, kurį pasilieka paskutinei minutei, jie karštligiškai imasi jį testuoti, taisyti ir t.t. Tik gavę projektą, apmąstykite visas jo dalis, susiplanuokite ką ir kada atliksite ir taip apsaugosite save nuo vėlavimo ir nereikalingų klaidų.

6. Šaltas mąstymas ir plačios pažiūros

Programavime šios dvi savybės yra neatsiejamos viena nuo kitos. Dažniausiai kiekviena problema turi keletą sprendimų, kuriuos tinkamai įvertinti ir pritaikyti gali tik tas, kuris neleidžia stresui ar įtampai jo užvaldyti ir geba į situaciją pažiūrėti iš ivairių pusių. Kai kurie programuotojai nesugeba išlaikyti “šaltų nervų” įtemptose situacijose ir neapgalvoję priima pirmą pasitaikiusį sprendimą, kuris pridaro daugiau žalos nei naudos. Šis gebėjimas – išlikti ramiu bei gebančiu į situaciją pažvelgti iš įvairių pusių – tikrai padės išsiskirti iš kitų.

7. Kūrybiškumas

Nors daugelis apie tai net nepagalvoja, bet kūrybiškumas yra savybė, kuri atskirs gerą programuotoją nuo vidutiško. Kūrybiškumas leidžia mąstyti kitaip, ieškoti originalesnių ir efektyvesnių problemos sprendimų, kuriuos retai atras mėgstantys griežtai sekti taisykles ir nurodymus. Tradicinių metodų bei sprendimų išmanymas svarbu, tačiau įmonės tikisi, jog tai bus tik atspirties taškas ir tikras savo srities specialistas galės pasiūlyti kažką naujo ir netikėto.

8. Strateginis mąstymas

Kaip ir su efektyviu laiko planavimu, ši savybė yra svarbi norint puikiai atlikti paskirtą projektą ar užduotį. Strateginis mąstymas padeda ne tik sukurti aiškią viziją, bet ir planą, pagal kurį vizija gali būti įgyvendinta. Geras programuotojas planuoja ir apgalvoja, o vidutiniškas tiesiog seka instrukcijas ir programuoja.

9. Realistiškumas

Geras programuotojas yra realistiškas, praktiškas ir net šovus nuostabiausiai idėjai, gebantis įvertinti ar realiai ta idėja yra įgyvendinama. Gebėjimas tinkamai įvertinti užduotį, kiek laiko jai reiks atlikti ir kiek tai kainuos, rodo, jog programuotojas turi nemažai patirties ir suvokimo šioje srityje, ką įmonės labai vertina. Kaip ir buvo minėta anksčiau, tinkamas laiko planavimas laikantis nustatytų terminų yra labai svarbu, tad programuotojas, kuris sugebės realistiškai įvertinti pateiktą užduotį, bus nepakeičiamas.

10. Savarankiškumas

Nors darbas komandoje buvo minimas kaip vienas iš privalumų, savarankiškumas yra dar viena svarbi savybė, kuria pasižymi geras programuotojas. Taip, darbas komandoje yra svarbu, tačiau reikia mokėti dirbti bei rasti problemų sprendimus savarankiškai. Ne visada galima tikėtis, jog komandos nariai nuolatos padės, tad gebėjimas pačiam atrasti atsakymus į kilusius klausimus yra didžiulis privalumas.
Tai tik keletas pagrindinių savybių, kurios padės Jums tobulėti ir išsiskirti iš kitų. Kiekviena įmonė turi savo asmeninius vertinimo kriterijus bei reikalavimus, tačiau turėdami šias asmenines savybes, Jūs tikrai atkreipsite į save dėmesį, tapsite stipriais komandos nariais ir užsitikrinsite sau kelią link aukštumų!

Pirmą žingsnį sėkmingos IT karjeros link ženkite jau dabar – atlikite IT testą ir susisiekite su mumis. Jei norite pasikonsultuoti ir aptarti Jūsų situaciją, kreipkitės el. paštu bit@bit.lt arba telefonu +370 652 32000

Kiti straipsniai