Kaip skaitmenizacija keičia darbo rinką? Poveikis specialistų poreikiui
Pastarieji keleri metai atskleidė, kokį poveikį skaitmenizacija gali turėti tam, kaip veikia pačios įvairiausios industrijos. Dirbtinio intelekto, mašininio mokymosi (machine learning), didžiųjų duomenų (big data) ir kitų technologijų skatinama pažanga iš esmės pakeitė vidinius įmonių procesus, o kartu ir darbo rinką. Išaugus specialistų, gebančių dirbti pasitelkiant naujausius technologinius sprendimus, poreikiui, ėmė kisti darbuotojų vaidmenys, lūkesčiai jų turimiems įgūdžiams ir, žinoma, ateities perspektyvos.
Kaip keičiasi pozicijos?
Palaipsniui automatizuojant didžiąją dalį rutininių, kasdienių procesų, rinkoje ženkliai sumažėjo technines užduotis atliekančių darbuotojų poreikis. Procesai, apimantys duomenų suvedimą, apskaitą ar gamybos procesų priežiūrą, vis dažniau yra patikimi ne žmonėms, o robotams, tokiu būdu sumažinant ne tik potencialių žmogiškų klaidų skaičių, tačiau ir kaštus. Šis pokytis iš esmės nulėmė pozicijų, kuriose būtinas emocinis intelektas ir kūrybiškumas, plėtrą ir paklausą.
Pavyzdžiui, nors darbo gamyboje, tokio, kokio jį matėme ilgus metus, nebelieka, sparčiai auga technikų ir inžinierių, turinčių įgūdžių prižiūrėti ir programuoti automatizuotas sistemas, poreikis. Lygiai taip pat skaitmeninių platformų augimas kiek anksčiau nulėmė naujų pozicijų atsiradimą skaitmeninės rinkodaros, duomenų analizės ir kibernetinio saugumo srityse.
Kokių specialistų trūksta labiausiai?
Skaitmenizacija iš esmės lemia augantį specialistų, galinčių išnaudoti naujų technologijų teikiamą potencialą, poreikį. Duomenų mokslininkai, robotinio procesų automatizavimo specialistai ir kibernetinio saugumo ekspertai yra vieni paklausiausių šiandieninėje darbo rinkoje. Jų gebėjimai, leidžiantys analizuoti sudėtingus duomenis, automatizuoti ir efektyvinti procesus ir apsaugoti skaitmeninę infrastruktūrą nuo potencialių grėsmių, yra nepakeičiami bet kokioje industrijoje veikiančiai įmonei.
Augant priklausomybei nuo duomenų pagrindu priimamų sprendimų, duomenų mokslas tampa bene svarbiausia ateities specialybe. Analitikai, gebantys dirbti su itin dideliais duomenų kiekiais, juos apdoroti, stebėti ir išgryninti įžvalgas, būtinas verslo kasdienybei, augimui ir plėtrai, yra laukiami bet kurioje įmonėje. Jų prisidėjimas prie procesų tobulinimo padeda įmonei formuoti efektyvesnę verslo strategiją, gerinti klientų patirtį ir optimizuojant vidinius procesus, sumažinti šiuo metu patiriamus kaštus.
Robotinių procesų automatizavimo ekspertų poreikis auga su įmonių siekiu didinti efektyvumą ir produktyvumą. Pasikliaudami konkrečios įmonės vidinių procesų analizės duomenimis, šie specialistai automatizuoja laikui imliausias ir didžiausius nuostolius įmonei atnešančius procesus, iš esmės nereikalaujančius įprastų darbuotojų darbo valandų.
Na, o kibernetinio saugumo specialistai – darbo rinkoje trokštami jau netrumpą laiką. Didėjant kibernetinių grėsmių skaičiui, ekspertų, galinčių apsaugoti jautrią informaciją ir užtikrinti skaitmeninių sistemų vientisumą, poreikis yra svarbesnis nei bet kada anksčiau. Jie kuria ir įgyvendina saugumo protokolus, atlieka rizikos vertinimą, analizuoja potencialias grėsmes ir efektyviai saugo organizaciją nuo galimų atakų.
Prisitaikymas prie kintančios darbo rinkos
Kintanti verslo aplinka ir darbo rinkos poreikiai reikalauja dinamikos ir gebėjimo greitai bei lengvai prisitaikyti prie pokyčių. Darbuotojams šiandien būtinas polinkis į nuolatinį mokymąsi, noras įgyti naujų patirčių ir įgūdžių bei imlumas naujovėms. Nors tradicinės švietimo įstaigos ir jų kuriamos mokymo programos vis labiau orientuojamos į STEM (mokslas, technologijos, inžinerija ir matematika) dalykus, programavimą, duomenų analizę ir kitų skaitmeninių įgūdžių ugdymą, neretai siekiant asmeninio tobulėjimo verta pasitelkti ir privačių IT akademijų bei jose dėstančių ekspertų pagalbą.
Įgyti naujus, darbui reikalingus įgūdžius bei praplėsti žinių bagažą – niekuomet nevėlu, o populiariausiose ir didžiausiu specialistų trūkumu pasižyminčiose srityse visuomet laukiami ir siekiantys persikvalifikuoti.