Andrius: draugo pametėta mintis tapo naujos karjeros pradžia

Kartais geriausio draugo mintis gali tapti aukso vertės. Ypač jei tas draugas pasiūlo mokytis programavimo, kuris visiškai apverčia gyvenimą. Taip nutiko 23 metų Andriui Galentui, kuris po darbo užsienyje grįžęs į Lietuvą pradėjo mokytis Baltijos technologijų institute Java programavimo ilgosiose studijose, nors iki to laiko jis apie šią sritį visiškai nieko nenutuokė. Sėkmingai baigti mokslai garantavo gerą darbo vietą, kurioje Andrius nestovi vietoje ir tęsia naujovių mokymąsi.
Kokia pagrindinė Tavo veikla buvo iki BIT programavimo studijų?
Dirbau Londono Gatviko oro uoste.
Kaip susidomėjai IT sritimi?
Mano geriausias draugas užsiminė apie programavimo kursus. Taip ir aš pradėjau domėtis, kas tai yra, kaip veikia programavimas, kokios perspektyvos laukia ir t.t.
Kodėl nusprendei pradėti mokytis Baltijos technologijų institute ir kodėl pasirinkai būtent Java programavimą?
Iš visų mokymo programų Java kalba turėjo didžiausią valandų, skirtų mokymuisi, skaičių, o rinkdamasis kursus norėjau kuo daugiau mokytis. Taip pat sugundė ir pati kalba bei jos galimybės.
Kaip į tokį sprendimą reagavo Tavo draugai, artimieji?
Susilaukiau įvairių reakcijų. Tėvai ir giminaičiai, be abejo, palaikė, o draugai ne visi mąstė ir matė tą mano viziją taip, kaip aš. Vieni visiškai palaikė, o kiti tokio sprendimo nesuprato ir klausinėjo, kodėl taip elgiuosi.
Kaip sekėsi mokytis Baltijos technologijų institute?
Kursai nuo pirmos dienos pilnai įtraukė ir sudomino. Mokytis buvo vis sunkiau, bet didžiąją savo laisvo laiko dalį investavau į tobulėjimą, tad su dideliais sunkumais neteko susidurti.
Kaip greitai po kursų baigimo pavyko įsidarbinti? Kaip manai, kokie gebėjimai ir Tavo asmeninės savybės lėmė greitesnį įsidarbinimą po kursų?
Iš karto po kursų baigimo jau turėjau ne vieną darbo pasiūlymą, beliko tik pasirinkti, kur aš noriu eiti. Nelaukdamas kol studijos pasibaigs jau mėnuo iki jų pabaigos pradėjau ieškotis darbo. Ne į vieną darbo pokalbį teko nuvykti dar besimokant. Ieškant darbo padėjo ir mano patirtis, įgyta užsienyje.
Papasakok apie savo dabartinę darbovietę ir savo pareigas. Kokias užduotis atlieki?
Mano darbovietė yra amerikiečių kompanija „Intermedix“, kurioje atlieku užduotis, susijusias ne tik su programavimu, bet ir kitokia specifika, taip pat padedu kitų skyrių komandoms įgyvendinti įmonės iškeltus tikslus.
Kas programuotojo specialybėje labiausiai patinka? Ką laikai didžiausiu šios profesijos privalumu. Kaip pasikeitė Tavo gyvenimas, pradėjus dirbti šioje srityje?
Labiausiai patinka žmonės, kuriems taip pat, kaip ir man, patinka programavimas. Ypač smagu, kai esi apsuptas žmonių, kurie yra daug gabesni ir turintys daug daugiau žinių nei tu pats. Tai labai motyvuoja tobulėti toliau, tuo pačiu pamatai, kiek daug su savo kolegomis turime bendrų interesų. Mano dabartinis gyvenimas visai kitoks nei buvo – į viska žiūriu tarsi kito žmogaus akimis. Atsirado be galo daug naujų pažinčių, kurios atvėrė duris į tai, apie ką net negalvojau egzistuojant.
Kaip įsivaizduoji tolimesnį savo profesinį kelią ir karjerą? Ko dar norėtum išmokti, pasiekti?
Tikrai nematau savęs dirbančio dideliuose projektuose, nes bijau, kad po tiek streso prapliksiu nesulaukęs 30-ies metų. Šiuo metu pradėjau plėsti savo žinias, bet ne programavime, o dizaine. Planuoju naujai įgytas žinias pritaikyti savo individualiose projektuose, kurių imuosi atskirai nuo darbo įmonėje.
Kaip manai, kokių kompetencijų prireiks norint išlikti darbo rinkoje paklausiu ir konkurencingu programuotoju?
Nuolatinio tobulėjimo. Programavimo technologijos žengia pirmyn, tad būdamas programuotoju turi gebėti prie to prisitaikyti.
Per ganėtinai trumpą laiką kardinaliai pakeitei savo profesiją. Ką patartum tiems, kurie dirba nemėgstamą darbą, tačiau abejoja, ar sugebės mokytis programuotojo specialybės ir vėliau sėkmingai įsidarbinti?
Viena iš mano mėgstamiausių frazių – „Why should I settle for less?“ (anglų k. Kodėl turėčiau pasitenkinti mažesniu?). Jei nepatinka esamas darbas ar vieta, kurioje dabar esate, nieko nelaukdami eikite pirmyn. Už jus niekas nieko nepadarys. Patys esate atsakingi už save ir tai yra ne kitų, o jūsų pačių, problemos. Niekada nieko nedarykite už mažesnį atlygį, nei esate verti.
Na, o dėl pačių kursų galite nesijaudinti, nes visas programavimas yra „googlinimas“, kadangi visko atsiminti neįmanoma. Dėl darbo nesukite sau galvos – jeigu ne patys susirasite jį po kursų, tai jis susiras jus. Daugybė įmonių BIT kursų metu ateis prisistatyti ir „pareklamuoti“ darbo vietą.
Ačiū už pokalbį!