Jau laikei IT gebėjimų testą? Šis tas, ką turėtum apie jį žinoti

- 2020.11.12

Jeigu Jums jau teko laikyti Baltijos technologijų instituto ar kitų įstaigų naudojamą IT sričiai reikalingų gebėjimų bandomąjį testą, tikriausiai norite daugiau sužinoti apie jo rezultatus. Taigi, ką šis testas matuoja? Kokius gebėjimus vertina?

Visų pirma – testas netiria Jūsų žinių, kadangi nutarę keisti profesinę sritį, paprastai nė vienas neturime naujai specialybei reikalingų žinių. Ir tai yra visiškai normalu. Tačiau studijų ir darbo metu įgyta patirtis išugdo tam tikrus gebėjimus, kurie labai svarbūs ir reikalingi naujai profesijai. Juos ir išsiaiškinsime testo metu.

Testas turi ilgametę istoriją

Programavimo, dizaino, analitikos ir kitoms IT sritims reikalingų gebėjimų testas (angl. IT aptitude test) yra taikomas gana plačiai visame pasaulyje. Jis yra naudojamas jau daugiau nei 50 metų, o ištakos – intelekto vertinimo testas (angl. IQ test) – pradėtas vystyti dar seniau.

Jei manote, kad testas matuoja tik logiką – klystate. Šis testas vertina ir kitas itin reikalingas savybes, kurių svarbumas buvo nustatytas įvertinus ilgametę IT specialistų patirtį bei mokslininkų sukauptus duomenis.

Testą sudarantys klausimai vertina šiuos pagrindinius gebėjimus ir savybes:

Taikomas užsienio universitetuose

Šis testas ir įvairios jo variacijos plačiai taikomas JAV ir Jungtinės Karalystės universitetuose. Mokslo įstaigos visame pasaulyje pasitiki tokia matavimo priemone dėl dviejų svarbių priežasčių.

Mokyklų ir universitetų egzaminai ir kiti vertinimai ne visada atspindi polinkį į tam tikrą sritį. Tikriausiai kiekvienas iš Jūsų žinote atvejų, kai labai gabūs asmenys negauna aukštų įvertinimų arba, atvirkščiai – gauna pernelyg aukštus įvertinimus. Taip pat šis testas gali tiksliau nurodyti asmeniui tinkamą konkretesnę IT sritį, kuri labiausiai atitinka jo gebėjimus ir savybes.

Net ir turėdamas ilgametę taikymo istoriją, šis testas nepraranda populiarumo ir yra plačiai naudojamas įvairiose švietimo įstaigose.

Ką atskleidžia IT gebėjimų testas?

Vienas aktualiausių testo dalyvių klausimų yra „Ar šis įvertinimas yra svarbus?“. Bendras balas, manome, nėra labai svarbus. Daug svarbiau, kuriuos klausimus Jums pavyko įveikti geriausiai.

Bandomasis testas yra sudarytas iš lengvų ir vidutinio lygio užduočių. Mūsų testo taikymo praktikoje bandomojo testo įvertinimų vidurkis yra 8 balai. 8 ir daugiau balų surinkusius asmenis kviečiame atlikti stojamąjį testą, kuris yra kiek sudėtingesnis.

Asmenų, stojamojo testo metu gavusių maksimalų balą, yra mažiau nei 3%. Taigi, 97% sudėtingesnį testą laikusių asmenų padaro bent vieną klaidą. Ir tai yra visiškai normalu.

Stojamasis testas yra antroji vertinimo dalis, kurio užduotys atitinka ‘iššūkio’ lygį. Šiame teste spręsite užduotis, su kuriomis kasdien nesusiduriate, tačiau dirbdami, pavyzdžiui, programuotoju, UX dizaineriu ar analitiku, galite kartas nuo karto su jomis susidurti. Jį atlikę gausite detalią kiekvienos iš sudedamųjų testo dalių analizę ir argumentuotą rekomendaciją, kuri IT sritis ir programa Jums labiausiai tiktų.

Asmeninės savybės, kurių nevertina testas

Kaip jau minėjome, šis testas neįtraukia savybių, kurios taip pat svarbios daugumoje IT specialybių: kūrybiškumo, laiko planavimo, komunikavimo, gebėjimo dirbti komandoje ir sugebėjimo greitai savarankiškai mokytis. Taigi, ar pasižymite šiomis savybėmis, teks įsivertinti patiems.

Gebėjimas produktyviai išnaudoti laiką, kad ne tik spėtumėte atlikti kasdienius darbus, bet ir pavyktų kasdien tobulėti, yra itin svarbus šiandienos rinkoje. Studijų metu turėsite daug ir sunkiai dirbti ir dar rasti laiko mokymuisi, nes tiek dizaine, tiek programavime, testavime ar rinkodaroje iš darbuotojų reikalaujama nuolat tobulėti.

Taip pat turėsite išmokti dirbti komandoje, nes vienam didelių projektų sukurti nepavyks, be to, teks reguliariai bendradarbiauti su kitais IT sričių specialistais.
Kūrybiškumas svarbus ne tik dizaineriams, mat turėsite lanksčiai ieškoti sprendimų ir juos taikyti net painiausiose situacijose.
Bandomasis testas – tik pirma įvertinimo dalis

Susidomėjote? Kviečiame išbandyti savo jėgas ir atlikti bandomąjį IT gebėjimų testą.

Tik išlaikę bandomąjį testą gausite informaciją apie stojamąjį testą.
Na o tuos, kurie jau laikė pirmąją testo dalį ir surinko pakankamą kiekį balų, kviečiame registruotis ir laikyti antrąją, sudėtingesnę dalį. Neišsigąskite, klausimai bus daug sunkesni, tačiau tai neturėtų Jūsų sustabdyti. Atlikę antrąją vertinimo dalį gausite detalesnės informacijos apie Jūsų gebėjimus.

Dėl registracijos į stojamąjį testą kviečiame kreiptis el. paštu bit@bit.lt

Kiti straipsniai