Kiek uždirba IT specialistai Lietuvoje?

Justina Mikeliūnaitė - 2018.08.10

Potencialus uždarbis – vienas svarbiausių kriterijų, apsvarstomų renkantis būsimą specialybę ar karjeros kryptį. Atlyginimas dažniausiai priklauso ne tik nuo asmens gebėjimų ir kvalifikacijų, bet ir nuo bendros padėties konkrečioje srityje – jos vystymosi, paklausos. IT rinka dėl technologijų pažangos ir spartaus progreso vystosi itin sparčiai, tad nuosekliai kyla ir šios srities poreikis darbo rinkoje, ir jiems siūlomi atlyginimai. Pasaulinės tendencijos neaplenkia ir Lietuvos.

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis darbo užmokestis bruto Lietuvoje (bruto – “ant popieriaus”) pirmąjį 2019 m. ketvirtį siekė 1262,7 Еur. Tai 9,4 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Vilniuje darbuotojai vidutiniškai uždirbo 1458,4 Eur, Kaune – 1293,0 Eur, Klaipėdoje – 1286,0 Eur. Didžiųjų miestų atlyginimai išaugo beveik 10 proc., lyginant su pirmu 2018 m. ketvirčiu.

Informacijos ir ryšių technologijų (IRT) srityje vidutinis atlyginimas per pirmuosius tris šių metų mėnesius – 2285,1 Eur. Tai beveik dvigubai viršija vidutinį šalies atlyginimą. IRT specialistų atlyginimai išaugo 14,7 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Toks augimas užfiksuotas tik šioje srityje ir administracinėje bei aptarnavimo veikloje, kitose ūkio šakose atlyginimai augo ne taip ženkliai.

Lietuvos statistikos departamentas

Labiausiai vertinama patirtis

Kaip ir daugelyje ūkio šakų, IT sektoriuje atlyginimai priklauso ne tik nuo pasirinktos profesijos, bet ir nuo specialisto kompetencijų, patirties, specializacijos, įmonės, kurioje dirba, rinkos poreikių ir net miesto. IT srityje reikalingi įvairiausio išsilavinimo specialistai nuo sistemų administratorių iki senior programuotojų. Dauguma jų jau startuoja su atlyginimu, siekiančiu bendrą šalies uždarbio vidurkį, o kylant kvalifikacijai ir įgijant vis daugiau patirties, IT sritis siūlo didžiules augimo galimybes tiek vietinėje, tiek tarptautinėje rinkoje.

Portalo manoalga.lt duomenimis, vidutinė programuotojo alga Lietuvoje 2019 metų vifuryje siekia 1337 Еur į rankas. Nuo 2016 m. pavasario šis rodiklis pakilo daugiau nei 230 eurų. Panašias tendencijas rodo ir ketvirtus metus iš eilės atliekama programuotojo, skaitmeninio verslo konsultanto Povilo Korop apklausa, kurioje kaskart dalyvauja apie 500 profesionalių šalies programuotojų, o 2019 metų apklausoje sulaukta virš 600 respondentų.

Šiais metais populiariausių programavimo kalbų junior specialistai (turintys iki 2 m. patirties) uždirbo 850-1000 Еur, mid-level specialistai (4 ir daugiau m. patirties) – 1300-1750 Eur, o senior programuotojai (8 ir daugiau m. patirties) – nuo 2100 Еur. Beveik visi vidurkiai vidutiniškai pakilo 10 proc. per trejus metus. Taigi, skaičiai liudija, kad svarbiausia norint būti sėkmingu programuotoju ir gerai uždirbti yra ne pasirinkta programavimo kalba, o įgyta patirtis. Vis mažiau reikšmės turi ir miestai. Nors atlyginimais vis dar pirmauja Vilnius, ši sritis suteikia vis daugiau galimybių dirbti nuotoliniu būdu ir bendradarbiauti su kompanijomis iš viso pasaulio.

Lietuvos statistikos departamentas

IT specialistų algos gerokai lenkia šalies vidurkį

Vidutinį šalies vidurkį lenkia ir dizainerių atlyginimai. Portale manoalga.lt, kurio statistika remiasi specialistų apklausomis, nurodoma, kad tinklalapių dizaineriai per mėnesį vidutiniškai uždirba 1022 Eur į rankas, grafikos dizaineriai – 688 Еur, o svetainių kūrėjai įvardija uždirbantys 802 Eur per mėnesį. Vartotojų patirties (UX) specialistų atlygis – 1117 Eur.

Nors kalbant apie IT sritį dažniausiai kyla asociacija su programuotojais ir dizaineriais, verta nepamiršti, kad IT srities profesijų sąrašas kasmet sparčiai plečiasi. Auga ir testuotojų, analitikų, skaitmeninės rinkodaros bei kitų specialistų poreikis. IT testuotojai nurodo gaunantys 1069 Eur vidutinę algą, IT sistemų analitikai – 1269 Eur,duomenų bazių analitikai – 1177 Еur, skaitmeninės rinkodaros specialistai – 858 Еur.

Lietuvos statistikos departamentas

Reikia nepamiršti, kad portale manoalga.lt darbuotojai anonimiškai suveda savo duomenis, kurių patikrinti nėra galimybės, be to, savo algą nurodo tikrai ne visi sektoriaus specialistai. Konkrečius įmonių pateikiamus duomenis renka ir apdoroja „SoDra“, kuri nuo praėjusių metų skelbia daugiausiai uždirbančių profesijų sąrašus. „SoDros“ duomenimis, 2019 m. balandžio mėnesį informacinių paslaugų ir ryšių paslaugų srities vadovai vidutiniškai uždirbo 3549,7 EUR. Didesniu atlygiu pasigirti sostinėje gali tik orlaivių pilotai, skrydžių vadovai, teisės aktų leidėjai bei finansinių ir draudimo paslaugų padalinių vadovai.

Daugiausiai uždirbančių profesijų trisdešimtuke atsidūrė ir programinės įrangos kūrėjai – jų atlyginimas balandį siekė 2891 EUR, sistemų analitikai – 2633,4 EUR, taikomųjų programų kūrėjai – 2565,8 EUR. Daugiau nei 2200 EUR atlygį gavo ir duomenų bazių projektuotojai, sistemų administratoriai, finansų analitikai ir kiti programų kūrėjai bei analitikai.

IT sektoriui per artimiausius 3 metus reikės 13,3 tūkst. darbuotojų

Informacijos ir ryšių technologijų srities atlyginimai nurodomi ir asociacijos „Infobalt“ bei MOSTA šių metų kovą paskelbtame IRT specialistų pasiūlos, jų padėties darbo rinkoje bei sektoriaus įmonių̨ žmogiškųjų̨ išteklių poreikio tyrime. Skelbiama, kad praėjus metams nuo studijų baigimo IRT absolventų pajamos buvo aukščiausios, lyginant su kitų krypčių absolventais. Jau kitais metais po mokslų baigimo IRT sričių specialistai uždirba beveik 1000 eurų siekiantį mėnesinį atlyginimą prieš mokesčius.

Tyrime dalyvavo 159 Lietuvos IRT sektoriaus įmonės, kuriose dirba beveik 7000 darbuotojų, iš kurių apie 70 proc. yra IRT srities specialistai. Akcentuojama, kad IT specialistų poreikis ateityje tik augs. Numatomas 43 proc. augimas – per artimiausius trejus metus planuojama įdarbinti daugiau nei 13 tūkst. darbuotojų. Prognozuojama, kad paklausiausi išliks įvairių kvalifikacijų programuotojai. Įmonės planuoja, kad jų poreikis išaugs 69 proc.

Lietuvos statistikos departamentas

Reikalingiausių profesijų̨ dešimtuke atsidūrė̇ ir projektų vadovai, IRT konsultantai, testuotojai, vartotojo sąsajų̨ kūrėjai, sistemų̨ architektai, informacijos saugumo administratoriai ir informacinių sistemų̨ grafikos dizaineriai. Natūralu, kad išliekant darbuotojų stygiui ir augant gerų specialistų poreikiui, ateityje kils ir atlyginimai, o dėl geriausių specialistų darbdaviai bus linkę stipriai konkuruoti. Tad kvalifikuotiems ir motyvuotiems IT srities darbuotojams bedarbystė ar skurdas negresia dar ilgus metus.

Straipsnio informacija atnaujinta 2019-06-06

Išbandyk jėgas ir tu

Jeigu svarstai apie karjerą IT srityje, gali pradėti nuo nemokamo paprasto IT gebėjimų bandomojo testo, sudaryto iš lengvų ir vidutinio lygio loginio mąstymo, erdvinio suvokimo ir kt. užduočių.

Kiti straipsniai