„Lietuvos draudimo“ Baltijos šalių IT vadovė: „Instituto absolventai pakeitė mano požiūrį į programuotojus“

Tomas Bručas - 2019.07.15

Šalies ne gyvybės draudimo rinkos lyderis „Lietuvos draudimas“ netrukus pasitiks savo šimtmečio jubiliejų, o į brandžią bendrovės istoriją pateks ir 3 „Baltijos technologijų instituto“ absolventai. Jie šiuo metu įmonėje jau pusmetį tęsia karjerą kaip jaunesnieji programuotojai-analitikai. Specialistai pakeitė „Lietuvos draudimo“

Baltijos šalių IT skyriaus vadovės Dalios Švirmickienės nuomonę, kad žmonės, anksčiau dirbę ne IT, gali puikiai įsitvirtinti programuotojų pasaulyje. „Į jį patekti gali tik norintys tobulėti, mokytis, augti. Tokie yra „Baltijos technologijų instituto“ absolventai, įrodę: jei yra ryžto ir sąmoningumo, gali dirbti IT, nesvarbu, ką darei anksčiau. Svarbiausia – potencialas ir užsispyrimas“, – įsitikinusi D. Svirmickienė.

„Lietuvos draudimas“ netrukus pasitiks šimtąjį jubiliejų. Ar bendrovėje technologijos žengia kartu su tradicijomis?

„Lietuvos draudimas“ yra Lietuvos ne gyvybės draudimo rinkos lyderis, užsiimantis draudimo produktų kūrimu ir jų pardavimu šalies gyventojams bei įmonėms. Mūsų bendrovė įkurta 1921-aisiais, tad po poros metų švęsime šimtmetį. Per šį laiką buvo daug pokyčių, transformacijų, evoliucijos etapų ir šiuo metu galiu didžiuotis, kad esame moderniausia kompanija draudimo rinkoje Lietuvoje ir galbūt netgi Baltijos šalyse. 

Esame finansinė institucija ir kaip didžioji dauguma tokio pobūdžio bendrovių, persikėlėme į virtualią erdvę. Visi mūsų produktai, įmokų skaičiavimai, žalų atlyginimai, įmokų sugretinimai – visa tai, ką mato ir klientai, ir darbuotojai – yra IT veiklos vaisius.

Jūs vadovaujate IT skyriui. Jei mes vadovautumėmės stereotipais, sakytume, tai – gana neįprasta.

Moteris IT yra retenybė. Bent jau toks gyvuoja stereotipas. Deja, šiuo metu IT mokslus renkasi tik ketvirtadalis moterų. Prieš dvidešimt metų, kai stojau aš, merginų buvo net pusė. Sakyčiau, subalansuotas kursas. Tačiau tada IT nebuvo tokia populiari ir madinga specialybė – tik viena iš daugelio. Didžioji dalis baigusiųjų bendramokslių pasuko kitu keliu.

Aš likau IT ir labai tuo džiaugiuosi. Todėl noriu paskatinti visas merginas – abejojančias, galbūt bijančias, bet manančias, kad ši specialybė būtų įdomi – rinkitės IT kelią. Šis darbas prasmingas, smagus ir intriguojantis, nes sprendimai, kuriuos kuriame, atneša didžiulės naudos. Tad kreipiuosi į visas merginas – mums jūsų reikia.

O ko šiuo metu labiausiai reikia rinkai?

IT rinka yra labai plati sritis. Mes ir programuojame, ir testuojame, ir analizuojame. Prižiūrime tinklus, infrastruktūrą, darbo vietas. Didžiausias poreikis rinkoje šiuo metu yra programuotojų analitikų. Iš Back-end programavimo kalbų paklausiausia – Java. Ji, manyčiau, yra ir populiariausia Lietuvoje. Taip pat C sharp, PHP. Iš Front-end labai madingi šiuo metu React, Angular. 

„Lietuvos draudime“ svarbiausia, kad darbuotojas mokėtų Java ir React bei šiuos abu dalykus išmanytų vienas specialistas. Jis vadinamas „full-stack“ programuotoju ir yra ypač populiarus visoje rinkoje. IT specialistai šiuo metu – tiesiog burtažodis medžiojantiems darbuotojų, žmogiškųjų išteklių skyriams. Mes jų ieškom įvairiai: skelbimais, atrankų kampanijomis, tiesioginiais ryšiais. Pastebėjome, kad neblogai sekasi auginti jaunus specialistus.

Į savo „IT Talentų laboratoriją“, gyvuojančią jau keletą metų, pakviečiame studentus, kurie neseniai baigė mokslus ar greit tai padarys. Kasmet priimame 4 ir daugiau praktikantų, juos apmokome teorijos bei praktikos, o potencialiausi – greičiausi, geriausiai besimokę ir dirbę komandose – lieka pas mus. Įsilieja į IT kolektyvą, kuris šiuo metu tikrai stiprus ir pajėgus. Šiemet jau priėmėme 10 studentų. Mes pasikviečiame žmones, duodame užduotis, jas atlikdami praktikantai daug išmoksta, o mūsų įmonei šie rezultatai labai naudingi. Tad nauda – abipusė.


Taip pat turime „Mentorystės“ programą. Kiekvienas specialistas po bandomojo laikotarpio gali rinktis mentorių – kolegą, kuris padeda augti. Jis yra pagalbininkas, bet ne vadovas. „Lietuvos draudime“ veikia praktikų bendruomenes, kuomet kolegos dalinasi patirtimis, naujovėmis, jų pritaikymu darbe, sprendžia įvairius klausimus. Pavadinčiau tai sveika terpe tobulėti specialistams. Mūsų bendrovėje galima per metus, dvejus išaugti nuo „junior“ iki „mid-level“ programuotojo.

Ką patartumėte tiems, kurie svajoja apie karjerą „Lietuvos draudime“?

Vertiname ne tik tai, ką žmogus žino ar moka, bet ir ką gali išmokti. Todėl visiems, kurie planuoja dalyvauti atrankose, patarčiau investuoti į save, ryžtis žengti papildomą žingsnį: daryti ne tik tai, ko reikalauja universitetai ar kitos mokymo įstaigos, bet ir nuolat domėtis IT pasauliu, mokytis per praktiką. Patinka žaidimai – bandykite juos kurti, ar norite mamai, prekiaujančiai braškėmis, sukurti elektroninę parduotuvę? Darykite tai – ateityje visos investicijos atsiperka ir atneša naudos. Darbdaviai tai mato.

Vadinasi, į diplomą žiūri tik po to?

Aukštojo mokslo diplomas visada yra svarbus, tačiau ne svarbiausias. Pirmoje vietoje – žmogaus gebėjimai, noras tobulėti, mokytis, augti, užsispyrimas ir teisingas požiūris į viską. Mes žiūrime į  visumą: ką žmogus gali ir galės padaryti – jo potencialą. Todėl, manau, IT specialistas turėtų būti labai smalsus: nuolat domėtis, kas vyksta, ir ne tik darbe. IT sritis yra viena labiausiai ir sparčiausiai besivystančių. Todėl smalsumas bei domėjimosi rezultatų pritaikymas darbe yra be galo sveikintini. 

Kartu paminėčiau ir atsakomybę. Mes kuriame produktus, kurių įtaką kiekvieno gyvenimams labai didžiulė. Juk dabar niekas neįsivaizduoja kasdienybės be mobiliųjų telefonų ar kitų išmaniųjų įrenginių. Jei jie veiktų netinkamai, nepasitikėtume ir nenaudotume. Be atsakomybės, dar pamėčiau kruopštumą bei „galiu padaryti“ požiūrį. Pastarasis yra stiprybė, kuria nuverčiami kalnai. Todėl su IT kolegomis klausiame: „Nėra, ko negalime padaryti, tik ar tai daryti verta?“.

Mes kuriame ne tik naujus sprendimus, bet ir palaikome egzistuojančius. Tai labai svarbu – jei atsiranda problemos, gebame greitai rasti jų priežastis ir viską išspręsti. Analitiniu mąstymu paremtas problemų sprendimas turėtų būti grindžiamas ne tik išeities suradimu čia ir dabar, bet ir užtikrinimu, kad tai nesikartotų.

Ar tuo pasižymi ir kolegos iš „Baltijos technologijų instituto“?

Iš „Baltijos technologijų instituto“ šiuo metu turime 3 jaunesniuosius programuotojus-analitikus. Jie visi baigė mūsų „IT Talentų laboratoriją“ ir dabar jau pusę metų tęsia karjerą kaip jaunesnieji specialistai. „Baltijos technologijų instituto“ absolventus vertinu labai teigiamai: šie 3 žmonės įrodė – jei yra noro, ryžto ir sąmoningumo, gali dirbti IT, nesvarbu, ką darei anksčiau. Svarbiausia yra potencialas ir užsispyrimas.  

Į žmones, kurie universitete nesimokė IT, anksčiau pati žiūrėjau kitaip. Neturėjau nė vieno pavyzdžio, įrodančio, kad ne programuotojas gali puikiai jaustis IT pasaulyje. Tačiau 3 kolegos iš „Baltijos technologijų instituto“ darbuojasi puikiai. Jie pademonstravo didžiulį potencialą, progresyvumą ir mes juos pasilikome. Manau, jie sėkmingai pereis iš „junior“ į „mid-level“ programuotojų pozicijas, o vėliau galbūt ir į „senior“. Viskas priklauso nuo jų pačių.

Ačiū už pokalbį!

Kiti straipsniai