Nuo ko pradėti mokytis programuoti?

Vertimas - 2022.05.12

Programavimas yra vienas vertingiausių gebėjimų, tiek galvojant apie karjeros keitimą, tiek mąstant apie savo gebėjimų išplėtimą šiais interneto laikais.
Jei tik pradedate galvoti apie programavimą, pateikiame M.Pinolios (Lifehacker) rekomenduojamus 10 žingsnių:

10. Išsiaiškinkite, kodėl norite išmokti programuoti

Kryptis, kurią pasirinksite, labiausiai priklauso nuo to, kodėl ištikrųjų norite išmokti programuoti, ir kiek laiko nuoširdžiai tam galėsite skirti. Jei norite rimtai mokytis programuoti ir tapti programinės įrangos inžinieriumi, stoti į metines ar ilgesnes programas būtų tikriausiai geriausias pasirinkimas, taip pat nepamirškite, kad be kursų dar reikės ir patiems nemažai mokytis individualiai.
Jei planuojate būti laisvai samdomu tinklapių kūrėju, tikriausiai užtenka ir trumpesnės programos bei daug praktikos.

9. Pasirinkite tinkamą programavimo kalbą

Nėra geriausios programavimo kalbos. Tačiau išmokus vieną kalbą, bus pakankamai lengva išmokti ir kitą. Taigi, nesijaudinkite, kad pradžioje pasirinkote ne tą kalbą. Tikriausiai pasirinkote tą :). Kalba, kurią pasirinksite priklauso ir nuo jūsų tikslo. Pavyzdžiui, jei norite dirbti su iOS įrenginiais, Jums reikia rinktis SWIFT, o jei norite mokytis dirbti su desktopinėmis aplikacijomis – JAVA ir panašiai. O šioje nuorodoje pateikiamas puikus inforgrafikas apie populiariausias programavimo kalbas.

8. Pradėkite nuo mažų žingsnelių

Pradėkite nuo mažų žingsnelių ir būkite kantrūs. Nepaisant to, kurią kalbą pasirinkote ir net kurį mokymosi metodą, turite pradėti nuo pačios pradžios. Labai gera praktika yra dirbti ir su mokomaisiais vadovėliais keliskart perrašant mokomųjų vadovėlių kodą. Taigi pradėkite nuo pat padžių ir perrašykite eilutes, kurios atrodo elementarios. Atlikite savo pirmajį elementarų programavimo projektą nuo pradžios iki pabaigos.
Dažnai pastebime, kad ne visi metodai tinka visiems. Pavyzdžiui, nepaisant to, kad internete yra begalės knygų, jos daug kam nėra efektyviausia mokymo priemonė. Taigi, jei netinka vienas mokymosi metodas – pabandykite kitą. Tačiau būkite kantrūs ir nepasiduokite neišbandę keleto metodų.

7. Išbandykite vaikų programavimo aplikacijas

Šiais laikais programavimo mokosi net vaikai. Ir tai yra nuostabus dalykas. Ir nors dauguma vaikams pritaikytų mokomųjų programavimo programėlių yra paprastos ir elementarios (pavyzdžiui Scratch), tačiau tai tinkama visų amžiaus grupių asmenims. Jos išmokys ne tik pačių pagrindų, bet ir leis sukurti įdomesnių projektų.

6. Nemokami online kursai

Nemokami online kursai taip pat yra puiki alternatyva. Yra dešimtys  nemokamų kursų tinklapių, kurie per keletą dienų jums gali padėti suvokti, kas yra viena ar kita programavimo kalba ir sukurti elementarią programėlę.
Be abejo, to jums gali ir nepakakti įsidarbinti programavimo įmonėje, tačiau to pilnai užteks suvokimui, kuo viena programavimo kalba skiriasi nuo kitos ir kas tai yra programavimas.

5. Programavimo kursai (mokymo programos)

Programavimo kursai, trunkantys nuo keletos mėnesių iki metų, yra alternatyva norimtiems rimčiau imtis programavimo ir jau žinantiems, kad jie renkasi šią karjerą arba nori suprasti programavimą giliau.
Rekomenduojame rinktis programavimo kursus su praktika, taip pat derinti keletą programavimo kalbų, t.y. rinktis ilgesnes programas.

4. Mokykitės papildomai iš šimtų nemokamų programavimo knygų

Internete yra tūkstančiai nemokamų programavimo knygų. Vienos yra tinkamos pradedantiesiems, kitos – labiau pažengusiems. Patikrinkite šią nuorodą su šimtais itin naudingų knygų programavimui: Github knygų kolekcija. 

3. Žaiskite kodavimo žaidimus

Dažnai vienas įdomiausių mokymosi būdų yra žaidimai. Vien “BIT” kursuose front-end programavime studentai dažniausiai kuria žaidimus.
Taip pat yra keletas tinklapių mokymuisi programuoti, kurie patys yra žaidimai: Code combat ir CodinGame yra vieni populiariausių pavyzdžių.

2. Susiraskite mentorių arba tapkite mentoriumi

Programuotojų bendruomenėje yra daugybė specialistų, kurie nori išmokyti programuoti kitus asmenis. Pasistenkite susirasti tokį asmenį – mokytoją/mentorių. O jei nerandate – pats tapkite mentoriumi, prisiminkite, kad net ir kito asmens mokymas padės lengviau įsiminti ir suprasti informaciją pačiam.

1. Analizuokite jau parašytą kodą

Kai kruopščiai analizuojate kažkieno kito sukurtą kodą tikrindami kaip veikia kiekviena eilutė ir perrašydami ją, geriau suprantate bendrą vaizdą. Smagu, kad atviro kodo bendruomenė dalinasi milžinišku kiekiu kodo, galite mokytis iš įvairiausių sričių projektų kodų. Įsijunkite į atviro kodo bendruomenę ir nepamirškite, kai turėsite daugiau patirties prisidėti ir pasidalinti patobulintu kodu su atviro kodo bendruomene.
Sėkmės pradedant programuotojo kelią!

Pirmą žingsnį sėkmingos IT karjeros link ženkite jau dabar – atlikite IT testą ir susisiekite su mumis. Jei norite pasikonsultuoti ir aptarti Jūsų situaciją, kreipkitės el. paštu bit@bit.lt arba telefonu +370 652 32000

Kiti straipsniai