Dabar – pats metas persikvalifikuoti į IT

Martynas Vainorius - 2021.09.29

Sklindančios kalbos, kad IT sritis yra viena iš perspektyviausių darbo rinkoje – ne iš piršto laužtos. Apie tai liudija ir naujausias asociacijos INFOBALT kartu su Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centru (MOSTA) atliktas tyrimas.

Tyrimo duomenys rodo, kad Lietuvoje veikiančios informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonės jau šiandien galėtų įdarbinti daugiau nei 3 tūkst. IRT specialistų, o per artimiausius trejus metus reikės dar papildomai 8 tūkstančių.

Baltijos technologijų institutas jau keletą metų sėkmingai pildo IT rinką naujais specialistais. Anot instituto vadovų, persikvalifikuoti gali kiekvienas, turintis atkaklumo, noro ir motyvacijos bei galintis skirti laiko intensyvioms studijoms.

Stojančiųjų neužtenka

Siekiant patenktinti šiandieninius bei 3 metų perspektyvos IRT sektoriaus poreikius, rinkai reikės papildomų beveik 20 tūkstančių IT specialistų. Tokius duomenis atskleidžia minėtasis INFOBALT ir MOSTA atliktas Lietuvos IRT specialistų pasiūlos ir paklausos tyrimas.

Net 93 proc. iš tyrime dalyvavusių 60 Lietuvoje veikiančių IRT sektoriaus įmonių bei asociacijos narių patvirtino, kad per artimiausius trejus metus planuoja verslo plėtrą bei ketina įdarbinti beveik dvigubai daugiau specialistų nei jų skaičiuojama šiuo metu.

„Per ateinančius trejus metus labiausiai trūks programuotojų. Prognozuojama, kad jų poreikis išaugs iki 83 procentų lyginant su dabartiniu šios specialybės darbuotojų skaičiumi. Taip pat augs ir testuotojų, sąsajų kūrėjų, konsultantų, tinklų inžinierių, vartotojų sąsajų kūrėjų, IT grafikos dizainerių ir kitų IRT specialybių darbuotojų poreikis“, – pranešime cituojama INFOBALT švietimo ekspertė Monika Simaškaitė.

Akcentuojama, kad tokių specialistų poreikio kol kas nepatenkina ir daugiau IT studijoms skiriamų valstybės finansuojamų vietų, tad nemenką vaidmenį sprendžiant specialistų stokos problemą gali suvaidinti persikvalifikavimo programos.

Per metus – šimtai naujų specialistų

Baltijos technologijų institutas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje moko įvairių programavimo, dizaino ir kitų skaitmeninių programų. Instituto direktorės pavaduotoja Lina Skrupskelienė teigia, kad persikvalifikuoti ir tapti sėkmingu IT srities specialistu gali bet kuris žmogus, turintis noro ir motyvacijos.

„Taip pat labai svarbu – loginis mąstymas, nes jo reikia ir dizaino srityje. Tačiau loginį mąstymą turi visi – tik vieni daugiau, kiti – mažiau. Pastarieji tikrai gali puikiai save realizuoti dizaino srityje – grafinio ar tinklalapių bei aplikacijų“, – pasakojo pašnekovė.

Pasak jos, nemažai žmonių nuo minčių apie galimybę pradėti karjerą IT srityje iškart atbaido tai, kad jie mokykloje neitin „sutardavo“ su matematika. Tačiau tai, pasirodo, visai ne kliūtis. „Turime labai gerų specialistų, kuriems mokytis matematikos buvo sunku.

Taip, yra programavimo kalbų, kur be aukštosios matematikos žinių neišsiversi, tačiau ir be jų gali būti puikus vadinamojo išorinio (front end) programavimo specialistas“, – sakė BIT atstovė.

Anot jos, rinkoje ryškėja tendencija, kai darbdaviai pageidauja, jog dizaineriai turėtų ir išorinio programavimo pagrindus arba atvirkščiai – programuotojai išmanytų ir dizainą.

L. Skrupskelienės teigimu, išskirti, kurios IT srities specialistai dabar yra populiariausi, yra sudėtinga, nes trūksta visų. „Nuolat bendraujame su IT sričių įmonėmis, kuriose mūsų studentai atlieka praktiką. Tad programos dėliojamos pagal tai, ko tikrai reikia rinkai“, – sakė direktorės pavaduotoja.

Anot jos, kursai trunka nuo 2 iki 6 mėnesių ir jiems reikia skirti daug laiko. „Mokomasi intensyviai su dėstytojais, kurie turi mažiausiai 5 metų patirtį, patys dirba IT įmonėse arba yra jų savininkai ir žino naujausias tendencijas. Tačiau studentas, norintis pasiekti gerų rezultatų, kasdien užduočių sprendimui namuose turėtų skirti papildomai po 4-6 valandas. Prieš pradedant mokytis būtinai rekomenduojame įsivertinti tai, ar bus galimybė skirti tiek laiko, ar užteks atkaklumo“, – sakė pašnekovė.

Pasak L. Skrupskelienės, šiemet institute studijuoja per 500 studentų. Tarp jau baigusiųjų studijas netrūksta puikių sėkmės istorijų. „Pavyzdžiui, vienas vaikinas po du mėnesius trukusių front end programavimo kursų atidarė savo IT įmonę ir sėkmingai darbuojasi. Kitas buvęs studentas gavo darbą nuotoliniu būdu D. Britanijoje“, – tik keletą iš daugelio pavyzdžių vardijo L. Skrupskelienė.

Apie praktikantus – geri atsiliepimai

“Persikvalifikavimas yra puikus dalykas, netgi privalomas dalykas norint užtikrinti darbo vietas ateityje. Ateina žmonės, kurie nori persikvalifikuoti ir konkrečių žinių gauti. Tai tiesiog žavi, nes mes turėjome ne vieną ir ne du, ir ne tris studentus ir visi jie buvo labai motyvuoti ir puikūs žmonės”, – sakė UAB STEKAS atstovė Rita Vipartienė.

“Iš “Baltijos technologijų instituto” mes šiuo metu turime tris jaunesniuosius programuotojus analitikus. Jie visi yra praėję mūsų IT talentų labaratoriją, apsimokę ir jau pusmetį darbuojasi pas mus kaip jaunesnieji specialistai. Studentus vertinu labai teigiamai, nes šie trys žmonės parodė, kad, ką tu esi bebaigęs, ką tu esi besimokęs prieš tai, jeigu yra noro, jeigu yra ryžtas ir galva teisingai veikia, tai tu gali dirbti IT, net ir baigęs kažką prieš tai, apsimokęs, persikvalifikavęs. Svarbiausia – tas noras ir tavo užsispyrimas.” – teigė “Lietuvos draudimo” Baltijos šalių IT vadovė Dalia Švirmickienė.


Kiti straipsniai