8 profesijos, iš kurių lengviausia persikvalifikuoti į IT sritį

Karina Sėrikova - 2017.12.22

Mėgstamas darbas yra viena iš pasitenkinimo gyvenimu sąlygų. Ir atvirkščiai: jei dirbate nemylimą darbą, tai gali apkartinti visą gyvenimą, net jei kitose jo srityse viskas klojasi puikiai. Gal todėl vis daugiau drąsių žmonių ryžtasi nutraukti kartais net daugiau nei dešimtmetį trukusią karjerą ir persikvalifikuoti į tą profesiją, apie kurią jau seniai svajojo.

Požymiai, kad atėjo laikas keisti profesiją

Sėkminga karjera žmogui suteikia ne tik finansinį stabilumą, tačiau padeda realizuoti savo gabumus, jaustis talentingu, vertingu, užtikrina socialinį ryšį, tobulėjimą, mokymąsi, o žinojimas, kad įveikti kliūtis ir pasiekti savo tikslų yra įmanoma – vienas iš svarbiausių gyvenimo variklių.

Tačiau jei darbas Jūsų neįkvepia, jei jame netobulėjate, jis monotoniškas ir kiekvieną rytą pradedate su troškimu kuo greičiau pakilti nuo darbo stalo ir pagaliau veikti ką nors įdomesnio, Jums laikas kažką keisti. Vieni žmonės tai supranta patys, kiti keičiasi tik sulaukę krizinių momentų, trečius įkvepia sėkmingai darbą ar net profesiją pakeitusių aplinkinių patirtis.

Profesijos keitimas – sunku ar vis tik įmanoma?

Neatsitiktinai palietėme profesijos keitimo temą. Žinoma, keisti specialybę daug sunkiau, nei keisti darbą: visų pirma, teks iš naujo ir daug mokytis, o vėliau karjerą pradėti nuo galbūt žemiausio laiptelio. Tačiau jei visą laiką svajojote dirbti pedagogu, o šiuo metu dirbate advokatų kontoroje, noras mokyti vaikus niekur taip ir nedings, o jūs nuolat išgyvensite nepasitenkinimą esama padėtimi bei jausitės blogai. Todėl gal vis gi verta vėl tapti „pirmokėliu”?

„Persikavlifikavimas dar nėra toks įprastas dalykas Lietuvoje, nors valstybinės institucijos kartu su ES projektų pagalba jau kurį laiką intensyviai dirba, stengdamiesi padėti tautiečiams persikvalifikuoti, sukurti kuo palankesnes sąlygas greitai ir kokybiškai įgyti naują profesiją. Nors specialybės keitimo procesas pareikalauja nemažai drąsos, ypač priimant lemiamą sprendimą, tačiau matomi rezultatai džiugina, o įkvėpimo visada suteikia realios sėkmės istorijos“, – tikino „BIT“ instituto vadovė Reda Pazdrazdytė.

Kokiems specialistams lengviausia persikvalifikuoti į IT sritį?

Ne paslaptis, kad geriausi IT srities specialistai pasižymi kai kuriomis darbui šioje sferoje ypač reikalingomis savybėmis: geba problemas spręsti kompleksiškai, lanksčiai, stengiasi įvairiomis formomis mokytis ir tobulėti, priimdami sprendimus vadovaujasi kritiniu mąstymu, moka dirbti komandoje, o jei dirba laisvai samdomais darbuotojais, sugeba prisiimti atsakomybę, derėtis su užsakovais.

Baltijos technologijų instituto iniciatyva šių metų lapkričio mėnesį vykdyta 500 joje besimokančių ar studijas jau baigusių studentų apklausa parodė, kad sėkmingai persikvalifikavę būsimieji IT specialistai daugiausiai dirbo vienoje iš aštuonių žemiau pateiktų sričių.

„Būtent šių aštuonių profesijų atstovams dėl jau turimų profesinių savybių yra lengviausia persikvalifikuoti į IT sritį. Tai reklamos, rinkodaros specialistai, pardavimų ir įvairių kitų sričių vadybininkai, administracines ir vadovaujančias pareigas užimantys asmenys, buhalteriai ir analitikai. Šių sričių specialistai lengviausiai persilaužia ir prisitaiko, nes jau turi kai kurių IT srities specialistams reikalingų savybių“, – tikino pašnekovė.

Reklamos specialistai. Stipriausios reklamos specialistų savybės: jų socialiniai įgūdžiai, smalsumas, drąsa ir kūrybiškumas ieškant sprendimų įvairiose situacijose. Kadangi IT specialistai mėgsta burtis į bendruomenes, dalyvauti konferencijose, kur galima gauti daug informacijos ir patarimų, todėl smalsiausiesiems ir drąsiausiesiems būna atsakyta į jų klausimus. Taip pat reklamos specialistai pasižymi empatija, sugeba lengvai perprasti, ko reikia klientui, kaip mąsto kolegos.

Rinkodaros specialistai. Ši profesija savo funkcijomis gana panaši į reklamos specialistų funkcijas. Rinkodaros specialistai papildomai pasižymi analitiniu mąstymu, planavimo gabumais.

Pardavimų vadybininkai. Tai specialistai, kurie lengviausiai sugeba užmegzti pokalbį su klientu, perprasti jo psichologiją ir suprasti, ko jis nori. Taip pat jie pasižymi gebėjimu planuoti laiką, organizaciniais įgūdžiais, o svarbiausia – pardavimų vadybininkai visada siekia aukštesnių rezultatų, nori judėti į priekį, tobulėti.

Įvairių kitų sričių vadybininkai. Stipriausia jų pusė, žinoma, yra gebėjimas planuoti laiką ir organizaciniai įgūdžiai. Šių savybių galėtų pavydėti bet kurios kitos profesijos atstovai. Taip pat jų gerųjų savybių sąraše – mokėjimas dirbti komandoje. Gebėjimas bendradarbiauti yra ypač svarbus, kadangi IT srityje įgyvendinti didelius projektus pavyksta tik dirbant komandoje.

Administracines pareigas užimantys asmenys. Šios srities specialistai puikiai geba planuoti, pasižymi organizaciniais įgūdžiais, turi stiprų atsakomybės jausmą ir bendravimo įgūdžius, yra atidūs ir kruopščiai atlieka darbus, kas yra itin svarbu IT srityje.

Vadovaujančias pareigas užimantys asmenys. Vadovai yra ypač orientuoti į aukštesnio rezultato siekimą, procesų optimizavimą ir tarpusavio sinergiją.

Buhalteriai. Buhalteriai geba planuoti, pasižymi loginiu, kritiniu mąstymu, matematiniais gabumais.

Analitikai. Jų darbe vyrauja daug loginio mąstymo, matematikos, fizikos ir t.t. Matematika reikalinga tik itin sunkiose programavimo kalbose, todėl analitikai gali lengviau persiorientuoti į specialias, nišines programavimo kalbas, su kuriomis dirbdami gali tikėtis gerokai aukštesnio atlyginimo. Išmokti paprastesnes programavimo kalbas geri matematiniai gebėjimai nėra būtini.

Sąrašą galima būtų tęsti, tačiau daug kas priklauso ir nuo asmeninių žmogaus savybių.
Drąsa, stiprus noras siekti užsibrėžto tikslo ir kantrybė – charakterio bruožai, kurie tiesiog garantuoja sėkmingą profesinį persikvalifikavimą.

Kodėl nepabandžius?

Peržiūrėkite Baltijos technologijų instituto siūlomas ilgasias studijas ir intensyvius kursus programavimo, dizaino, rinkodaros srityse

Atlikite mūsų bandomąjį IT gebėjimų testą – sužinokite, kuri IT sritis labiausiai tiktų jums

Kiti straipsniai