Sveikatos specialistai perspėja – programavimas gali kenkti sveikatai, todėl pataria daugiau judėti ir mylėtis
Programavimas – sunkus ir neretai alinantis darbas, todėl tinkamai pailsėti nuo šios veiklos ne tik naudinga, bet ir būtina. Antraip, sveikatos priežiūros specialistų teigimu, žalos organizmui išvengti nepavyks. Nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio ekrano gali pakenkti akimis, stuburui ir net vyrų potencijai, o moterims sukelti įvairius uždegimus. Todėl gydytojai IT specialistams pataria kuo daugiau judėti, daryti nuolatines pertraukas ir net reguliariai mylėtis – teigiamos įtakos programuotojų sveikatai turi ir sportas, ir seksas.
Sėdimas darbas – grėsmė sveikatai
Paklaustas, ar programuotojai – dažni pacientai, psichiatras-seksologas Viktoras Šapurovas atsako, kad su IT specialistais tenka susidurti neretai. Gydytojo teigimu, pagalbos dalis jų kreipiasi dėl bendravimo problemų, kiti susiduria su seksualinio gyvenimo iššūkiais, treti patiria psichosomatinius sunkumus, kai emocinė savijauta daro neigiamą įtaką fizinei sveikatai.
„Kalbant apie sėdimo darbo žalą, ji tikrai nemenka. Sumažėja aktyvumas, intensyviai dirbant su technologijomis, labai kenčia akys. Mažai judant, kraujas užsistovi apatinėje liemens dalyje – mažajame dubenyje. Čia yra lyties organai, baigiamoji storosios žarnos dalis. Dėl sėdimo darbo gali išsiplėsti venos, iškyla hemorojaus rizika, atsiranda prostatos sutrikimų pavojus. Taip pat nuolat sėdint daroma žala potencijai, tačiau viso to išvengti įmanoma”, – komentuoja V. Šapurovas.
Todėl gydytojas programuotojams rekomenduoja dirbti 50 minučių ir padaryti 10 minučių pertrauką. Psichiatras-seksologas pataria pasivaikščioti, pasimankštinti, trumpam atsidaryti langą bei įkvėpti šviežio oro.
„Rūkyti tikrai nereikėtų. Nebūtina ir intensyvi mankšta – lengvas pasivaikščiojimas ir pajudėjimas leis pailsinti akis, perskirstyti kraują, pralavinti raumenis. Dėl nuolatinio sėdimo darbo kenčia ir stuburas, silpsta jo raumenys bei raiščiai, galimos išvaržos, net operacijų grėsmė. Todėl net trumpas pajudėjimas yra puiki sveikatos problemų prevencija”, – pabrėžia V. Šapurovas.
Padeda sportas, miegas ir bendravimas
Sveikatos priežiūros specialisto rekomendacijos nesvetimos „Baltijos technologijų instituto” (BIT) studentui Martynui. Jis, prieš pradėdamas mokytis programavimo, intensyviai žaidė krepšinį ir pamokomis išmoktomis sportuojant vadovaujasi iki šiol.
„Didžiausios naudos man suteikia režimo laikymasis. Planuoju savo dienotvarkę, nes būna ir lengvesnių dienų, kai kodą rašyti lengva, ir sunkesnio laiko, kai tenka daug bei intensyviai galvoti. Man padeda disciplina, miego režimas. Sportuodamas daug laiko praleidau kelionėse, patyriau dažnus laiko juostų pasikeitimus, ne visada miegoti nueidavau tuo pačiu metu. O programavimas yra darbas nustatytu laiku, režimą gali reguliuoti. Didėlės naudos man teikia ir sportas, aktyvumas, net pasivaikščiojimas. Manau, jei veikla pasyvesnė, judėti reiktų daugiau”, – įsitikinęs BIT studentas.
Martynui antrina ir BIT kursų koordinatorė Agnė Babrauskienė. Pasak instituto specialistės, jos laimės mantra paprasta: miegas, sportas ir bendravimas.
„Dažniausiai, mano diena būna gana intensyvi, tačiau darbas daugiausiai vyksta telefonu ir prie kompiuterio. Todėl fizinį aktyvumą be galo vertinu. Labiausiai atsipalaiduoju sportuodama po darbo dienos – mėgstu vakarines treniruotes. Susikoncentravus į atliekamus pratimus, dažnai nebelieka laiko pašalinėms mintims, o skambanti gera muzika išskiria laimės hormoną.
Esu bendraujantis žmogus, taip pasikraunu, tačiau pasitaiko, kad išdalinu savo energiją ir jos nebelieka. Bet, galiausiai, jaučiuosi laiminga. Labai padeda ir kokybiškas miegas. Stengiuosi kiekvieną dieną skirti jam po 8 valandas, o, prieš einant miegoti, būtinai gerai išvėdinu kambarį”, – savo poilsio ritualais dalinasi A. Babrauskienė.
Seksas nėra vaistas, bet mylėtis būtina
Nors vyrauja stereotipas, kad programavimas – vyriška specialybė, moterys į IT pasaulį žengia vis dažniau ir gausiau. Todėl, V. Šapurovo teigimu, į šio darbo galimą žalą sveikatai turėti atkreipti ir jos, nes sėdimas darbas kenkia vienodai.
„Moterų lytinių organų yra gerokai daugiau nei vyrų. Užsistovintis kraujas gali sukelti įvairius gimdos, makšties uždegimus. Tai atsiliepia ne tik sveikatai, bet seksualumui – natūralu, mylėtis norėsis mažiau, jei bus patiriami skausmai, prireiks vartoti vaistus. Patarimai moterims tokie pat, kaip ir vyrams: judėti, ilsėtis, rūpintis savimi”, – sako specialistas.
O programuotojams, kurie patiria bendravimo iššūkių, anot V. Šapurovo, išeitis iš problemų galėtų būti ir seksas. Gydytojo teigimu, partnerio suradimas, šeimos kūrimas, reguliarus lytinis gyvenimas sveikatai yra ypatingai svarbūs.
„Naudoti seksą kaip gydymo priemonę ar tabletę aš nepatarčiau. Nemanau, kad tai pramoga ar gydymo metodas. Seksas yra bendravimo dalis – sveika, teisinga, mums gamtos padovanota galimybė džiaugtis santykiais poroje. Pilnavertiškumą jaučiame gyvendami kartu ir, tuo pačiu, mylėdamiesi”, – pastebi seksologas.