Rita: mokytis užsidegiau pamačiusi reklamą, kad studijos puikiai tinka mamoms

Tomas Bručas - 2021.10.07

„Jau pačią pirmą pamoką dėstytoja mane sužavėjo – uždavė krūvą namų darbų, kurie įtraukė, o Illustrator programą įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio“, – startą Baltijos technologijų institute su užsidegimu prisimena Rita Dočkuvienė. Čia ji baigė Multimedijos ilgąsias studijas ir, kaip pati sako, dabar dirba tobulą maketuotojos-dizainerės darbą spaustuvėje.

Ši veikla tapo moters hobiu, kurį puikiai pavyksta derinti su dviejų vaikų mamos pareigomis. Būtent jų gimimas paskatino Ritą su šeima grįžti iš emigracijos Londone, o Lietuvoje suprato – sėdėti su mažaisiais namuose nebegali ir reikia veiklos.

Esi dviejų puikių vaikų mama, o kaip augai pati?

Gimiau nedideliame miestelyje – Šeduvoje. Ten lankiau gimnaziją, mokytis sekėsi neblogai. Menai mane visada traukė, bet niekada į juos nežiūrėjau rimtai. Piešdavau savo malonumui, užsiimdavau įvairiais rankdarbiais, daug skaitydavau. Dvyliktoje klasėje sugalvojau, kad noriu mokytis Kultūrinės veiklos vadybą. Apie grafinį dizainą išvis nesvarsčiau. Deja, pradėjusi studijuoti supratau – tai nėra, ko aš noriu. Gal todėl ir aktyviai neieškojau praktikos studijuodama, o patraukiau į visai kitą sritį – optiką.

Dirbai su optika, graviravimu, o dabar užsiimi grafiniu dizainu. Kaip sekėsi derinti šias, atrodytų, nesuderinamas veiklas?

Atsikrausčiau į Vilnių, ėmiau dairytis darbo. Radau skelbimą, kad ieško konsultantės optikos parduotuvėje. Darbą gavau, bet nebegalėjau jo derinti su studijomis. Tada nuėjau bandyti į graviratorės vietą. Labai gerai atsimenu savo darbo pokalbį. Net nesupratau, ko tiksliai jie ieškojo: lyg konsultanto, lyg su aparatu kažką daryti reikės. Paklausė, ar piešiu? Piešdavau ir mano rankos nėra abi kairės. Darbą gavau, pirmąsias savaites graviruodavau viską iš eilės, norėjau greičiau viską išmokti. Teko ir maketuoti. Pačiai juokinga būdavo klausti klientų, kaip jie nori matyti išdėstytą tekstą. Dauguma sakydavo: „Jūs nuspręskit, geriau žinot“. O aš mintyse juokdavausi – prieš mėnesį net nežinojau apie tokį darbą, bet jis ėmė vis labiau patikti. Klientai atnešdavo įvairiausius daiktus, prašydavo išgraviruoti tekstą. Neretai tekdavo jį pačiai galvoti, mąstyti, kaip graviruoti, kokį šriftą pritaikyti, kad viskas puikiai ir įskaitomai matytųsi.

Tačiau vėliau su šeima nusprendėte emigruoti?

Su draugu išvykome į Londoną. Ten gimė abu mūsų vaikai, tačiau sutarėme, kad grįšime į Lietuvą, kai pirmajam reikės į mokyklą. Londone dirbau akių klinikoje, įstojau mokytis Creative Computing, bet antras nėštumas planus pakeitė. Studijų buvo gaila, bet nusprendžiau: tęsiu karjerą tik užauginusi vaikus. Kad reikia studijuoti IT, nusprendžiau ne aš, o vyras. Spyriojausi – man 29-eri, esu per sena kažką keisti. Grįžusi į Lietuvą supratau: namuose būti su vaikais daugiau negaliu, man reikia veiklos.

Ir čia užkabino BIT reklama, kad studijos puikiai tinka mamoms?

Taip, esu reklamos auka ir ji mane patraukė 🙂 Facebook pamačiau, kad studijos yra puikus sprendimas esant „vaiko priežiūros atostogose“. Savo mažąją dukrą išleidome į darželį, o berniukui suradome auklę, kuri jį vežė į treniruotes.

Kaip sekėsi studijuoti ir derinti mamos bei studentės vaidmenis?

Dėstytoja mane sužavėjo. Jau pirmos paskaitos pabaigoje uždavė krūvą namų darbų ir jie įtraukė! Illustrator programai pajutau meilę iš pirmo žvilgsnio. Miegoti nueidavau 1-2 val. ryto, o keldavausi 6 val. Už mokslus sumokėjau savo lėšomis – buvo galimybė tai padaryti sumą išdalinus į tris mėnesius. Multimedijos studijos sudarytos iš grafinio dizaino, animacijos, fotografijos ir audio-video programų. Prasidėjus animacijai, supratau, kad vis tik mano stiprioji pusė yra grafinis dizainas ir turiu jam skirti daugiausia savo laiko. Tai ir dariau kryptingai. Namų darbus visada atlikdavau laiku, nes darydavau juos iš karto. Puikiai žinau – turint vaikus, rytoj gali kuris nors iš jų susirgti. Tad viską susiplanuoji ir darai tada, kada reikia.

Ir Institutas tapo tuo postūmiu imtis širdžiai mielos veiklos?

Dėstytoja pranešė, kad viena spaustuvė ieško praktikantų su galimybe įsidarbinti. Nieko nelaukusi, išsiunčiau savo CV ir darbų pavyzdžius. Gavau kvietimą atlikti praktiką. O po jos manęs paklausė, ar norėčiau dirbti dizainere-maketuotoja. Pati nepatikėjau, kad viskas taip greitai įvyko. Darbas – tobulas, sąlygos – puikios. Nors pradžia nebuvo lengva: praktiką atlikau dar vykstant studijoms prieš pat Kalėdas. Ryte, nuvežusi vaikus į mokyklą ir darželį, keliaudavau į spaustuvę. Iš jos – tiesiai į studijas. Po jų pasiimdavau vaikus, grįžusi namo užmigdydavau ir sėsdavau daryti namų darbus. Tada imdavausi privačių užsakymų. Tempas buvo sunkus, bet viskas įmanoma.

Tu ir grafinis dizainas: koks dabar jūsų ryšys?

Grafinis dizainas dabar tapo mano hobiu, kuris neša pelną. Mėgstu įsijungti Pinterest ar Behance ir ieškoti, žymėtis tai, kas man patiko. Visai kitaip žiūriu į plakatus, stendus, visokias iškabas, ypač pastebiu logotipus. Imuosi visų darbų, kad įgyčiau daugiau praktikos. Taip pat planuoju toliau tęsti mokslus. Mano planuose UX/UI dizainas, bet dabar dar porą metų tikrai noriu dirbti su spauda.

Tavo sėkmės istorija – puikus įkvėpimas kitiems. Ką patartum svarstantiems rinktis BIT?

Palinkėčiau visiems, svarstantiems ir dvejojantiems žmonėms, pabandyti. Indira Gandhi yra pasakiusi: „Galimybės neatsiranda iš niekur – jas reikia susikurti ir užsidirbti. Tai reikalauja atkaklumo ir drąsos“. Blogiausiu atveju, prarasite tik laiką, o geriausiu – gausite naują pradžią savo gyvenime.

Ačiū už pokalbį!


Kiti straipsniai