Robotinis procesų automatizavimas: kaip jis keičia verslą ir kodėl jau pešamasi dėl šią technologiją valdančių specialistų?
Darniai su technologinėmis inovacijomis šiandien veikiantis verslas savo užnugaryje jau palieka monotoniškus, neefektyvius, klaidų tikimybę didinančius ar pridėtines vertės nebekuriančius procesus. Tam modernios organizacijos pasitelkia daugybę skirtingų įrankių. Tačiau robotinis procesų automatizavimas (RPA) dabar vadinamas vienu pažangiausių – jis pastebimai didina veiklos produktyvumą, konkurencingumą, veiksmingumą bei leidžia lanksčiau prisitaikyti prie rinkos sąlygų. Todėl „Baltijos technologijų instituto“ (BIT) dėstytojas bei šios srities ekspertas Mantas Sviklas sako – RPA jau yra vadinamas verslo ateitimi. Sužinokite, kokias naudas ir privalumus ši technologija gali atnešti tiek organizacijoms, tiek specialistams, kurie ją valdys.
Potencialas – didžiulis
Paklaustas, kas yra RPA, M. Sviklas nurodo – tai technologija, leidžianti automatizuoti rutininius, struktūruotus ir pakartojamus procesus, kurie yra naudojami organizacijose, pasitelkiant robotinę arba programinę įrangas. Šie „robotai“ gali imituoti žmogaus veiksmus kompiuteryje, pavyzdžiui, suvesti reikiamus duomenis, naršyti tarp skirtingų programų ar atlikti reikiamus paspaudimus.
Anot M. Sviklo, RPA turi savo įrankius – specializuotas programines įrangas, leidžiančias kurti, valdyti ar stebėti automatizuotus procesus. Populiariausi jų tiekėjai yra „Power Automate Desktop“ iš „Microsoft“, „UiPath“, „Automation Anywhere“, „Blue Prism“ ir daugelis kitų.
„Šie įrankiai ne tik pasižymi dideliu įvairių galimybių spektru, tačiau taip pat turi labai plačią taikymo sritį RPA. Pavyzdžiui, finansų sektorius technologijas pasitelkia tam, kad galėtų automatizuoti sąskaitų apmokėjimą, ruošti finansines ataskaitas bei valdyti klientų duomenis. RPA taip pat naudojama ir apskaitos bei klientų aptarnavimo srityse, kuriose vykdomi užsakymai, valdoma tiekimo grandinė, sisteminant inventorių ir koordinuojant tiekėjus. Tačiau šis sąrašas tikrai neapsiriboja minėtomis verslo sferomis. RPA taip pat naudingas telekomunikacijų, pardavimų ir rinkodaros sektoriams, sveikatos priežiūros, nekilnojamojo turto, gamybos srityse“, – pasakoja M. Sviklas.
Jis priduria – pasaulinės RPA rinkos dydis 2021-aisiais buvo įvertintas virš 3 mlrd. eurų ir prognozuojama, kad sudėtinis metinis augimo tempas išaugs ketvirtadaliu, 2027-aisiais viršydamas daugiau nei 11 mlrd. eurų ribą.
Privalumų sąrašas – ilgas
M. Sviklas pastebi, jog šių robotinių technologijų universalumas išsivystė dėl pagrįstų priežasčių. Anot RPA eksperto, jos iš esmės palengvina verslo kasdienybę, augina organizacijų produktyvumą, stiprina gebėjimą konkuruoti ar leidžia lengviau prisitaikyti prie dinamiškai besikeičiančių rinkos sąlygų.
„Ribų šioms technologijoms šiandien beveik nėra. Pavyzdžiui, jei organizacija pastebi, kad veikia neefektyviai, tokiu atveju ji gali automatizuoti monotoninius, besikartojančius bei laiko reikalaujančius procesus, taip didindama darbų kiekį per trumpesnį laikotarpį. Taip pat svarbu paminėti, kad RPA sumažina klaidų tikimybę. Nesvarbu, kokiame verslo sektoriuje organizacija veikia, klaidos yra neišvengiamos. Tai ypač pastebima tada, kai vykdomos nuobodžios, pasikartojančios užduotys. Tuo metu robotai, veikiantys pagal iš anksto nustatytus algoritmus, yra tiksliai suprogramuoti, todėl klaidų rizika yra pastebimai mažesnė“, – akcentuoja ekspertas.
Jis pažymi – RPA kuriamos pridėtinės vertės sąrašą būtų galima nuolat plėsti. Pasak M. Sviklo, ši technologija leidžia pertvarkyti darbo resursus, kadangi automatizuoti procesai atliekami greičiau, o darbuotojai gali sutelkti dėmesį į sudėtingesnius ir vertingesnes užduotis. Be to, pašnekovo teigimu, RPA robotai dirba 24/7, be jokių pertraukų, o tai reikšmingai padidina verslo efektyvumą, kuris itin aktualus kritiniais atvejais.
„Daugelis įmonių, naudojančios tokią technologiją, staiga pradeda matyti greitą investicijų grąžą, kadangi veiklos išlaidos mažėja, o produktyvumas, kaip jau minėta, išauga. Be to, RPA yra itin lankstūs įrankiai. Dauguma naujų RPA sprendimų gali būti integruoti į esamas įmonės sistemas be poreikio keisti turimas infrastruktūras. Taip pat šie robotai užtikrina sklandų, nuoseklų ir vienodą procesų vyksmą. O kartu kuria pridėtinę vertę darbuotojams, nes, automatizavus įprastus procesus, organizacijos komanda gali sutelkti dėmesį į kūrybines, analitines ir strategines užduotis. Visa tai ir sudaro pagrindines šiuolaikinio verslo progresui būtinas savybes“, – pabrėžia M. Sviklas.
Jaučia specialistų alkį
Pasiteiravus, ar RPA šiandien galima vadinti verslo ateitimi, šios srities ekspertas pabrėžia – abejonių kilti neturėtų. Pasak M. Sviklo, toks atsakymas aiškus ne tik dėl jau anksčiau minėtų šios technologijos pranašumų.
Jo teigimu, pasitelkdamos robotus, organizacijos gali tiek greičiau reaguoti į rinkos pokyčius, geriau aptarnauti klientus bei sumažinti veiklos išlaidas, kartu – džiaugtis ypač trumpu atsipirkimo laikotarpiu, nes operacinės išlaidos mažėja, o efektyvumas auga.
„RPA, kartu su tokiomis technologijomis kaip dirbtinis intelektas ir mašininis mokymasis, yra inovacijų, keičiančių verslo pasaulį, priešakyje. Jos gali sinchronizuotai dirbti, efektyviai analizuoti duomenis, priimti sprendimus ir vykdyti operacijas aukštu efektyvumo lygiu. Dėl šios priežasties vis daugiau įmonių įžvelgia RPA privalumus. Rinka sparčiai auga ir plečiasi, o tai reiškia, jog robotinių technologijų nenaudojančios įmonės rizikuoja atsilikti nuo konkurentų bei prarasti galimybę išsiskirti rinkoje“, – mano pašnekovas.
Visi minėti aspektai, M. Sviklo teigimu, šiuo metu sparčiai didina specialistų, dirbančių su RPA technologijomis, poreikį. Savo ruožtu „Baltijos technologijų institutas“ vienintelis Lietuvoje siūlo paruošiamąjį kursą šių technologijų mokymui.
„RPA yra viena sparčiausiai augančių technologijų rinkoje, kurios paklausia didėja neįtikėtinu tempu. Verslo sektorius visame pasaulyje aktyviai ieško specialistų, gebančių kurti, valdyti ir tobulinti šiuos robotinius sprendimus. Tačiau, išmokę su jais dirbti, žmonės ne tik įvaldo vieną konkrečią sritį. RPA reikalauja ir programavimo, ir verslo procesų, analitikos bei problemų sprendimo supratimo. O tai suteikia galimybę įgyti šiuolaikinėje darbo ekonomikoje ypač vertingų įgūdžių ir informacijos. Todėl jauniems žmonėms, svarstantiems apie IT karjerą, rekomenduočiau susidomėti RPA. Galbūt tai taps puikiu sprendimu jų profesinėje ateityje“, – šypsosi BIT dėstytojas.