Karjeros krypties keitimas šiais laikais nebekelia įtampos

Viktoras - 2021.09.28

Darbo rinkos ateitis tiek darbuotojams, tiek darbdaviams gali tapti iššūkiu, bet kartu atverti ir naujų galimybių. Gerai pasiruošus arba nauja linkme pakreipus savo karjerą, galima pasinaudoti darbo rinkos pokyčiais ir atsidurti jų priešakyje“, – teigia Baltijos technologijų instituto vadovas Algirdas Sabaliauskas.

Darbo rinkoje prognozuojami pokyčiai

Darbo specifika keičiasi kasdien, todėl aukštosios mokyklos dažnai nespėja reaguoti ir ruošti rinkos poreikius atitinkančių specialistų. Taigi vis daugiau žmonių atranda poreikį mokytis jau dirbant, nuolat tobulinti savo sugebėjimus arba netgi radikaliai keisti kryptį atsižvelgiant į darbo rinkos tendencijas.

„Vis daugiau žmonių renkasi koncentruotus kursus reaguodami į naujai kylančius įgūdžių ir kompetencijų reikalavimus rinkoje. Pavyzdžiui, skaitmeninių profesijų atstovų poreikis daugelyje sričių kasmet auga“, – teigia IT mokslų daktaras doc. dr. Gediminas Gricius, Baltijos technologijų instituto Žiniatinklio (Web) programavimo mokymo programos vadovas.
„World Economic Forum“ praneša, kad demografiniai pokyčiai ir technologinė pažanga darbo rinką nuolatos koreguoja ir daugelis šiuo metu egzistuojančių darbo vietų tiesiog nyksta arba persikelia į nuotolį.

Globalios ir paklausios profesijos – kurios?

Vis dėlto yra tam tikros profesijos, kurių poreikis ne mažės, o tik augs. Kelios jų – tai programavimo ir skaitmeninio dizaino. Šios karjeros savo paklausa dėkingos dar ir tuo, kad yra globalios.
„Kaip muzikanto specialybė nėra pririšta prie regiono, taip ir programuotojų – norint programuoti dažnai net nebūtina mokėti žmonių kalbos. Gauni įrankį (t.y. instrumentą), įgyji kvalifikaciją, išmoksti gerai pateikti save ir gali būti sėkmingas bet kur pasaulyje“, – pasakoja informacinių technologijų specialistas Baltijos technologijų instituto Java programavimo mokymo programos vadovas Valdas Žiemys.

Darbo krypties keitimas taps įprasta tendencija

Akivaizdu, kad nuolatinė dinamika jau dabar tampa pagrindine darbo rinką veikiančia jėga, todėl gebėjimas greitai adaptuotis ir atrasti naujus sugebėjimus tampa būtinybe.


V. Žiemys pabrėžia, kad dauguma studentų yra atėję iš visiškai kitų sričių (pavyzdžiui, inžinerijos, vadybos ir pan.), kurie nėra patenkinti universitete įgyta specialybe ir nori kardinaliai keisti savo profilį.

Įdomu yra dar ir tai, kad naujos kartos darbuotojams pokyčiai, nauji įgūdžiai ir įvairiausi koncentroti kursai nebekelia įtampos ar baimės. Tai tampa natūraliu procesu ir savaime suprantama darbo dalimi.

Koncentruoti kursai – naujai karjerai

Tam tikrų specifinių įgūdžių ir žinių šiandien vis daugiau gali suteikti koncentruoti kursai. BIT – tai įvairių skaitmeninių profesijų mokinantis institutas, veikiantis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

„Skirtingai nei aukštosiose mokyklose, kur yra dėstoma po 7-10 dalykų per semestrą, čia yra mokoma vieno dalyko, tačiau kasdien kelis mėnesius iš eilės. Taigi natūralu, kad tokiu būdu kvalifikacijai įgyti neprireikia 4 metų“, – teigia V. Žiemys.

Skaitmeninių profesijų specialistai jau dabar yra tarp paklausiausių daugelyje pasaulio šalių, todėl Baltijos technologijų institutas pirmiausia koncentruojasi ties kursais, kurių metu yra mokoma programavimo.
Šiame institute per 2 mėnesius galima išmokti vienos iš programavimo kalbų arba per 6 mėnesius tapti full stack programuotoju. Pavyzdžiui, sparčiai pasaulyje populiarėjančios bei universaliai pritaikomos programavimo kalba Python, ne vieną dešimtį metų gyvuojančios Erlang, taip pat Ruby on Rails, Swift, PHP. Ir žinoma negalime pamiršti vis paklausesne tampančios Java programavimo kalbos.
„Mūsų institute naujiems rinkos poreikiams taip pat ruošiame dizaino, rinkodaros, testavimo specialistus, mokome dirbtinio duomenų analitikos, intelekto principų ir paklausiausios programavimo srities pasaulyje – Front End –, kuriai įvaldyti netgi nėra būtinas pradinis pasiruošimas“, – pasakoja Algirdas Sabaliauskas.

Beje, BIT institute išskirtinis dėmesys yra skiriamas praktiniams užsiėmimams, o praėję mokymus instituto studentai įgytas žinias tobulina dirbdami savarankiškai su praktikos projektu, o geriausiems ir labiausiai motyvuotiems suteikiame galimybę atlikti praktiką realioje IT įmonėje.

„Siekiantiems užsibrėžto tikslo kursai gali tapti tramplinu į naują gyvenimą. Teorija kartu su praktika – būtent tai buvo mano pradinis tikslas siekiant svajonių įgyvendinimo“, – teigia Python programavimo kursų studentas Egidijus.

Lankstumas darbe – vis didesnė vertybė

Lankstumo ir gebėjimo greitai keistis bei prisitaikyti prie naujų aplinkybių iš naujų darbuotojų jau dabar reikalauja ir pati rinka, o ateityje ši tendencija tik ryškės. Taigi koncentruoti kursai yra vienas iš būdų išlikti paklausiam ir lengvai keisti savo karjeros kryptį.
Straipnis atnaujintas 2020-07-02 

Kiti straipsniai