Darbas startuolyje ir IT kompanijoje: pirmasis vilioja iššūkiais, antrasis – įvairove

Tomas Bručas - 2021.12.18

Lietuva vadinama Fintech startuolių Meka, čia savo šiltą vietą po saule randa ir vietinės, ir tarptautinės IT kompanijos. Kol šių abiejų tipų darbdaviai remia pečius dėl kiekvieno rinkoje laisvo IT specialisto, pastarieji svarsto savo karjeros perspektyvas. Startuoliai programuotojus vilioja kūrybine laisve ir šeimyniškais santykiais, didelės IT kompanijos – stabilumu bei profesinės patirties dalybomis. Kurį variantą rinktis, IT specialistų nuomonės skiriasi, tačiau jie vieningai prisipažįsta – apsisprendimu dirbti tiek vienokio, tiek kitokio tipo darbovietėje jaunieji specialistai yra labai patenkinti ir migruoti kitur tikrai nenorėtų.

IT kompanija – tobulėjimu paremtas karjeros startas

25-erių Domantas Girtavičius kompanijos IBM Vilniaus biure vienerius metus dirba jaunesniuoju programuotoju. Į didžiulę tarptautinę IT įmonę jis pateko baigęs studijas Baltijos technologijų institute (BIT), o darbo paieškos užtruko neilgai. D. Girtavičius prisimena – sunkesnis buvo įsidarbinimo etapas, tačiau, patekus į IBM, visi išbandymai atsipirko. 

„Dirbti startuolyje net nesvarsčiau. Norėjau patekti ten, kur būtų suteiktos visos galimybės kuo daugiau išmokti, pasisemti praktikos iš kitų įmonėje dirbančių specialistų. Startuoliai, mano manymu, nėra sukaupę tiek daug projektų valdymo patirties, kadangi yra jauni ir neseniai pradėję savo veiklą. Sakyčiau, ten turėtum judėti žinodamas, kur norėtum dirbti, kuomet esi šioks toks savo srities specialistas”, – svarsto D. Girtavičius. 

Savo apsisprendimu dirbti IT kompanijoje programuotojas teigia yra labai patenkintas. Anot D. Girtavičiaus, IBM dirbančio Javascript programavimo kalba, savo darbovietėje jis randa viską, ko gali prireikti apie tobulėjimą svajojančiam IT specialistui. Pašnekovą džiugina begaliniai mokymosi ištekliai, įvairūs projektai, kuriems naudojama vis kitokia programavimo kalba ir jos struktūra, daugybė įvairių sričių profesionalų, visada pasiruošusių padėti ar patarti. 

„Savo dabartinės darbovietės į startuolį nekeisčiau. Man patinka lankstus grafikas, darbas su stambiais, gerai žinomais klientais, bendradarbiavimas su įmonėmis iš įvairių sričių. Taip pat didelis kolektyvas, kuriuo galiu pasitikėti iškilus problemai darbe ir už jo ribų“, – papildo D. Girtavičius. 

Startuolyje jaučia asmeninį indėlį į sėkmę

Kitokios nuomonės laikosi 29-erių Vytautas Preikšaitis – startuolio „Whatagraph“ Front-end programuotojas bei programuotojų techninis vadovas. Ši lietuvių kompanija teikia vizualias rinkodaros kanalų analizės ir ataskaitų ruošimo paslaugas, o visai neseniai Klaipėdoje įsikūręs startuolis pritraukė 600 tūkst. eurų investiciją. 

„Whatagraph“ V. Preikšaitis atidūrė taip pat po programavimo studijų BIT – institutas jam suteikė praktikos vietą ir pasirūpino, kad absolventas savo IT karjerą galėtų pradėti šioje įmonėje. Nuo darbo pradžios prabėgus daugiau nei trejiems metams, IT specialistas atviras: išbandyti save ne startuolyje norėtų tik dėl patirties, tačiau nuo šio žingsnio atgraso perspektyva dirbti pasenusiomis technologijomis, kuriomis palaikomi seni projektai.

„IT kompanijoje viską kurti reiktų greitai ir be jokios meilės. O „Whatagraph“ jaučiu labai stiprų ryšį ir šeiminiškumą tarp darbuotojų. Man patinka jausmas, kad tavo darbai, spendimai ir pasiūlymai gali turėti didelį poveikį produktui. Čia taip pat didesnės galimybės karjerai. Kartu visi darbai ar numatyti planai yra motyvuojantys, kiekvienas nori parodyti geriausią rezultatą. Niekas čia neateina tiesiog dirbti, o į užduotis žiūri labiau kaip į iššūkį sau: įrodyti, kad jie yra geriausi specialistai, svariai lemiantys rezultatus”, – startuolio pliusus vardina V. Preikšaitis. 

Tiesa, vidinę architektūrą kuriantis bei UX/UI vartotojui programuojantis IT specialistas pastebi – startuoliui kartais pritrūksta sistemingumo ir procesų valdymo tvarkos, kuo pasižymi didelės kompanijos. Tačiau, V. Preikšaičio teigimu, visi šie procesai „Whatagraph“ laipsniškai atsiranda. 

Darbo vietą dažniausiai renkasi po studijų, ne prieš 

Praktika rodo – apisprendimas rinktis startuolio ar IT kompanijos karjerą nėra pirminis jaunų programuotojų žingsnis. Pasak BIT dėstytojo-praktiko Valdo Žiemio, dažniausiai, pradėdami studijas, jie nežino, kokio tipo įmonėje dirbs, todėl darbdavį pasirenka tik baigę mokslus. 

„Man asmeniškai dar neteko susidurti su studentais, iš anksto planuojančiais, kur eis dirbti. Nemanau, kad skiriasi ir jų paruošimas darbui startuolyje ar IT kompanijoje. Pats vertinčiau, kad pirmuoju atveju dirbama intensyviau. Startuolyje daugiau pasikeitimų, tuo pačiu, ir kūrybos. Iš kitos pusės, IT kompanijoje darbas įdomesnis dėl galimybės dirbti su skirtingais projektais“, – sako V. Žiemys. 

Baltijos technologijų instituto dėstytojas teigia, kad karjeros perspektyvos yra kiekvieno programuotojo pasirinkimo klausimas. Aišku tik viena: IT specialistų rinkoje poreikis milžiniškas, o pradėti dirbti IT kompanijoje ar startuolyje belieka nuspręsti asmeniškai.

Kiti straipsniai