Saugus prieglobstis nuo „Brexit” – Lietuvoje: mokslo kokybę, darbų pasiūlą ir uždarbio gausą emigrantams namuose garantuoja IT studijos

Tomas Bručas - 2019.06.23

Džiaugsmas grįžti namo ir uždarbis, nenusileidžiantis atlyginimams Jungtinėje Karalystėje – stipri motyvacija parvykti į Lietuvą, kuria susivilioja vis daugiau emigrantų. Užsienyje palikę besikeičiančią politinę situaciją, „Brexit”, krentantį valiutos kursą bei nerimą dėl ateities, čia jie randa stabilumą, kurį garantuoja IT sritis.  

„Mūsų institutą jau baigė daugiau nei 1500 studentų ir pastebime ryškią tendenciją: dalis absolventų – grįžtantys emigrantai, dažniausiai, iš Jungtinės Karalystės“, – teigia jau beveik 4 metus sėkmingai IT specialistus ruošiančio Baltijos technologijų instituto (BIT) valdybos pirmininkas dr. prof. Nerijus Pačėsa.

IT specialistai – darbo rinkoje viena perspektyviausių, geriausiai apmokamų bei paklausiausių profesijų. Todėl BIT instituto prezidentas džiaugiasi – net 8 iš 10 parvykusiųjų mokytis pasilieka dirbti Lietuvoje. Tėvynėje juos pasitinka ne tik aukšta studijų kokybė, darbų pasiūla bei uždarbio gausa, bet ir laimė kurti užtikrintą bei saugų gyvenimą iš naujo namuose. 

Tokios studijų kokybės nesitikėjo: nuo nulio interaktyvią interneto svetainę sukūrė per 2 mėnesius

BIT šiuo metu studijuojantis Mantas į Didžiąją Britaniją išvyko prieš 8-erius metus. Baigęs biochemijos mokslus Lietuvoje, jis negalėjo čia rasti darbo, todėl nusprendė emigruoti ir įsidarbino restoranuose. Susitaupęs pinigų, įstojo į universitetą ir pasirinko IT specialybę. 

„Tačiau studijos buvo nesuderinamos su darbu pilnu etatu, o aš jau turėjau universitetinį išsilavinimą ir negalėjau gauti jokios stipendijos ar paskolos. Teko mokslus mesti ir likti dirbti restoranuose”, – prisimena Mantas. 

Tokia karjera, BIT studento teigimu, perspektyvų nežadėjo, o besikeičiantis politinis klimatas Jungtinėje Karalystėje kėlė dar daugiau nerimo. Todėl dabar Klaipėdoje gyvenantis ir besimokantis Mantas susikrovė lagaminus ir šių metų pradžioje parvyko į Lietuvą. Namuose jis grįžo ir prie seno tikslo tapti IT specialistu. Tai padaryti, anot Manto, jį suviliojo geri programuotojų atlyginimai ir didžiulė darbų pasiūla, o žinių ir įgūdžių lavinimą vaikinas patikėjo BIT dėstytojams.

„Šiuo metu studijuoju tinklapių kūrimą bei programavimą su PHP. Institutą man rekomendavo trys skirtingi žmonės, kurie čia mokėsi. Užsienyje tokios studijos būtų gerokai per brangios, o BIT paruošimo kokybe joms nenusileidžia. Prieš pradėdamas mokytis nerimavau, kad tai bus laiko gaišimas, neduosiantis daug naudos. Tačiau buvau neteisus: studijomis esu labai patenkintas, jos intensyvios ir gan sunkios, dėstytojai labai profesionalūs ir žino, kaip pateikti medžiagą. Esu iki šiol nustebęs savo progresu. Per pirmus du mėnesius nuo nulio išmokau sukurti sudėtingą ir visiškai funkcionuojančią interneto svetainę”, – džiaugiasi Mantas. 

Studijos rungiasi su universitetais – palygino mokslus institute ir aukštojoje mokykloje 

Mantui antrina ir BIT šiuo metu studijuojantis Algirdas, kuris taip pat grįžo iš Didžiosios Britanijos į Kauną. Čia jis pradėjo studijuoti ekonomiką ir finansus, tačiau nusprendė persikvalifikuoti bei pasirinkti IT profesiją.   

„Užsienyje studijavau buhalterinę apskaitą. Nors mokslus sunku palyginti, BIT pasižymi didesniu kiekiu praktinių užduočių – taip teorija įsisavinama lengviau. Dėstytojai tai pat viską perteikia ganėtinai aiškiai, į iškilusius klausimams atsako greitai ir suprantamai, panaudoja pavyzdžius ir pritaikymo būdus“, – pabrėžia Algirdas. 

Mantas, lygindamas mokslus Didžioje Britanijoje ir BIT institute, pastebi ryškius skirtumus. Nors išvykęs jis mokėsi tik vienerius metus, studijų tempas ir kokybė čia gerokai pranoksta paruošimą užsienyje. „Nors universitete studijavau tik vienerius metus, mokslo sparta buvo nepalyginamai lėtesnė. Čia per penkis mėnesius išmokau daugiau, nei ten išmokčiau per 2-3 metus”, – įsitikinęs Mantas.

Mokslai Lietuvoje pigesni ir patogesni, o įsidarbimo galimybės – tarptautinės 

Apie tai, kad į Lietuvą sugrįžę studentai vertina studijas ir jų teikiamą naudą, kalba ir BIT valdybos pirmininkas dr. prof. N. Pačėsa. Kartu jį stebina ir aukšti emigrantų mokymosi rezultatai. 

„Grįžusiųjų į Lietuvą grupė išsiskiria didele motyvacija ir produktyvumu. Emigrantus dažnai riboja laikas ir turimos santaupos, todėl jie vertina kiekvieną mokslų dieną ir deda maksimalias pastangas. Išeivijoje, ypač angliškai kalbančiose šalyse, gyvenusius tautiečius motyvuoja ir dar vienas tikslas – padirbus keletą metų vietinėse įmonėse, tapti paklausiu darbuotoju per nuotolį. Turimi kalbiniai, socialiniai bei kultūriniai įgūdžiai leistų tai daryti be didelio vargo”, – sako BIT valdybos pirmininkas. 

Nors IT profesija – aukso kasykla, N. Pačėsos teigimu, studentus traukia ne tik pinigai. Pasak valdybos pirmininko, remdamiesi kitų, baigusiųjų patirtimi, jie atvyksta mokytis susivilioję ne reklama, o draugų sėkmės istorijomis, ir siekia tobulėti. 

„Dažnas emigracijoje atsidūręs lietuvis pajunta, kad tobulėjimas per laiką sustoja pasiekus tam tikrą administracinę poziciją. Tuo tarpu kolegos, dirbdami specialistais, ypač IT srityje, auga kur kas greičiau. Jungtinėje Karalystėje persikvalifikuoti gali kainuoti ir dešimtis tūkstančių, todėl tai daryti Lietuvoje yra ir patraukliau, ir patogiau“, – teigia N. Pačėsa. 

Mąstantiems apie stojimą, patariame pradėti nuo lengvo pasitikrinimo  – bandomojo testo. Jei jis pasiseks, atkeliaus kvietimas atlikti pakankamai sudėtingą ir gan tiksliai sėkmę IT rinkoje nuspėjantį stojamąjį testą. Gyvenantys kitoje šalyje, testą gali užpildyti ir per atstumą. Tuomet, gerai įsivertinus savo galimybes, patariama svarstyti apie BIT studijas Lietuvoje.

Kiti straipsniai